- Iako je broj banaka koje su ove godine propale poprilično visok, pitanje je hoće li dostići brojke iz 1992. g. kad ih je zatvoreno 179 zbog tadašnje krize u štedionicama. Rekord drži još uvijek 1989. godina kad je propala čak 531 depozitna institucija
Gospodarska kriza uvelike je uzela maha tako da nije poštedjela niti najsigurnije financijske institucije- banke. Dapače, upravo je od njih i krenula...
Sjedinjene Američke Države gotovo svakodnevno se susreću sa problematikom gašenja i propadanjem tamošnjih banaka. Tako je krajem prošlog tjedna zatvoreno još 7 banaka čime se brojka ukupno propalih banaka samo ove godine popela na 106.
Savezna korporacija za osiguranje depozita (FDIC), u kolovozu je objavila da je upitna održivost čak 416 problematičnih banaka. Njihova ukupna aktiva dosezala je gotovo 300 milijardi dolara, odnosno bila je četiri puta veća od ukupne aktive cijelog hrvatskog bankarskog sustava.
Iako je broj banaka koje su ove godine propale poprilično visok, pitanje je hoće li dostići brojke iz 1992. g. kad ih je zatvoreno 179 zbog tadašnje krize u štedionicama. Rekord drži još uvijek 1989. godina kad je propala čak 531 depozitna institucija.
Prijetnja novim zatvaranjima u SAD-u leži i u komercijalnim nekretninama radi kredita za gradnju nekretnina. Tu su najviše u opasnosti manje, lokalne banke koje nemaju mogućnost diversifikacije rizika kao najveće nacionalne banke. Analitičari komentiraju kako je odlazak banaka u likvidaciju težak i skup proces koji uništava karijere zaposlenih, no dodaju kako je on nužan da bi se pomoglo bankovnom sustavu da opet “stane na noge”.
Takvu je činjenicu potvrdila i čelnica FDIC-a Sheila Bair kazavši da gubici povezani s ulaganjima u gradnju hotela, trgovačkih centara te stambenih zgrada predstavljaju najveću prijetnju bankama posebno s dolaskom razdoblja za refinanciranje ranije odobrenih kredita s takvom namjenom.
“Najizloženije područje rizika za rast kreditnih gubitaka za institucije osigurane u FDIC-u u idućih nekoliko tromjesečja je kreditiranje komercijalnih nekretnina”, rekla je Bair odboru za financijske institucije američkog Senata.
Ukoliko se negativan trend nastavi, veliki broj banaka u SAD-u zatvorit će svoja vrata te nažalost, odgoditi i mogućnost bržeg izlaska iz krize.