• Aktualna kriza u kojoj je cjelokupno svjetsko gospodarstvo, glavna je tema svih poslovnih, ali i brojnih drugih medija… Glavno je pitanje o kojem se trenutno piše i priča jesmo li dosegnuli dno krize, odnosno je li najgore prošlo? Neki su na burzi još prije nove godine rekli da je dno, a drugi u šali  da sad tražimo „dvostruko dno“.

 



Kretanja na globalnoj razini, ranije negativna, a u zadnje vrijeme pozitivna, iako se neće istovremeno odraziti na hrvatsko gospodarstvo, ipak su se djelomično prelila na njega, barem kad je domaće tržište kapitala u pitanju.

Analitičari se pitaju da li su blagi znaci oporavka koji su doveli do uzleta svjetskih i domaćih tržišta kao rezultat najnovijih pokazatelja opravdani i jesu li ti pokazatelji  zaista tako dobri ili jednostavno svi želimo tako vjerovati. A možda se i prerano veselimo.

Naravno da u moru loših vijesti koje već godinu dana dolaze sa svih strana, svatko normalan jedva čeka dobiti neku pozitivnu i optimističnu vijest, ali ipak u svemu tome treba pokušati zadržati neku dozu realnosti.

Zapisnik sa sjednice američke središnje banke FED, održane krajem travnja, a objavljen prošloga tjedna analizira trenutnu gospodarsku situaciju u SAD-u, kao i ekonomske izglede u srednjem razdoblju. Budući da se radi o najvećoj svjetskoj ekonomiji koje je pokretač svjetskih procesa, cijeli svijet, a osobito sudionici financijskih tržišta, s velikom pozornošću prate informacije poput ovih koje objavljuje FED.

Podaci pokazuju da je stopa pada pojedinih pokazatelja američkog gospodarstva u posljednje vrijeme usporena.

S obzirom da se uvjeti u pojedinim dijelovima realnog sektora poboljšavaju, a u financijskom sektoru napreduju bolje no što se očekivalo, FED je revidirao projekcije ekonomske aktivnosti u 2009. i 2010., naglašavajući da očekuje povećanje BDP-a u drugoj polovici ove godine te blagi rast u narednoj godini.

Međutim, FED-ova projekcija iz travnja pogoršana je u odnosu na siječanjsku, jer neki dijelovi ekonomije i dalje bilježe negativne trendove, osobito zaposlenost i industrijska proizvodnja.

Zbog toga je ipak rano tvrditi da je kriza iza nas, jer ako je njeno dno i dosegnuto, treba računati da je oporavak postupan proces koji će uzeti neko vrijeme, a i biti će brži u razvijenim zemljama nego na rastućim tržištima koja nisu mogla izdvojiti tako visoka sredstva za stabilizaciju od onih manje razvijenih. Ipak ohrabrenje je na vidiku, a ponekad i to već puno, jer daje snage da se izdrži ono što još predstoji.