• Veliki pad imovine otvorenih fondova najviše uzrokovan je negativnim trendom cijena na tržištu kapitala, koji je izazvao i pad vrijednosti pozicija u portfeljima fondova, ali i smanjeni interes za ulaganjem ušteđevine u fondove.

 


HANFA svaki mjesec objavljuje brojna izvješća vezano uz određene segmente domaćeg tržišta kapitala. Jedno od takvih izvješća je i ono o veličini imovine u hrvatskim fondovima.

Najnoviji podaci koje je objavila Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga pokazuju da je imovina kojom upravljaju hrvatski fondovi u godinu dana smanjena za više od 11 milijardi kuna.

Krajem travnja, naime, pod upravljanjem domaćih fondova nalazilo se 41,1 milijardi kuna. Godinu dana prije ta je imovina premašivala 52,2 milijarde kuna.
Glavni razlog za pad leži u smanjenju imovine pod upravljanjem otvorenih investicijskih fondova. Ona je smanjena sa 20,1 milijardi krajem travnja 2008. na 9,2 milijarde krajem  travnja ove godine.

Veliki pad imovine otvorenih fondova najviše uzrokovan je negativnim trendom cijena na tržištu kapitala, koji je izazvao i pad vrijednosti pozicija u portfeljima fondova, ali i smanjeni interes za ulaganjem ušteđevine u fondove.

Pad interesa za ulaganjem koji je vezano uz pad cijena dionica  na burzi, vidi se i prema strukturi po vrstama fondova. Naime, prije nekoliko godina kad je tek počeo razvoj industrije otvorenih fondova u RH, najveći je dio imovine bio u novčanim, najmanje rizičnim fondovima. Prije 2-3 godine, kad je tržište bilo daleko veće I intenzivnije nego danas, raspodjela se promijenila u korist dioničkih fondova na koje je otpadalo dvostruko više fondovske imovine nego na novčane fondove.

Danas je imovina kojom upravljaju otvoreni fondovi upravo suprotna. Novčani fondovi tako imaju pod upravljanjem 4,1 milijardu kuna, a dionički 2,3 milijarde. Takav trend pokazuje bijeg u sigurnije investicije odnosno ulagači trenutno preferiraju manje rizične novčane fondove nego dioničke.

Zanimljivo je i primijetiti da domaći otvoreni fondovi trenutno u inozemne dionice imaju investirano više nego u hrvatske što možemo nazvati bijegom u likvidnost, ali je najzanimljivije to da fondovi daleko najveći dio novca drže u depozitima. Čak 41 posto imovine, odnosno 3,56 milijardi kuna nalazilo se krajem travnja u depozitima što samo potvrđuje tezu o bijegu prema likvidnosti.

Podaci za kraj travnja pokazuju i jedan pozitivan pokazatelj. U odnosu na ožujak, imovina otvorenih fondova veća je za oko pola milijarde kuna, sa 8,7 na 9,2 mlrd, vjerojatno zbog blagog oporavka burzovnih indeksa. CROBEX indeks je u mjesec dana zabilježio rast od 10-tak posto.