08.03.2015.
Gnojna upala maternice
Gnojna upala maternice ili piometra ozbiljno je bolesno stanje sa kojim se vrlo često srećemo i kod pasa i kod mačaka. Mada se to u momentu kada nam je bolestan pas ili maca ne čini takvim, piometra ne nastaje preko noći, jer promjene endometrija (unutarnje stjenke maternice) nastaju u pravilu postepeno.
U normalnom spolnom ciklusu pod utjecajem estradiola (jednog od spolnih hormona) dolazio do povećanja broja žlijezda u unutarnjoj stijenci maternice te do njihovog povećanja. Na taj se način maternica se priprema za prihvat oplođenog jajašca. U slijedećoj fazi spolnog ciklusa (ukoliko se kuja ili maca ne zapare), pod utjecajem drugog hormona, progesterona, dolazi do atrofije tih istih žlijezda. Poremećaj nastaje kada endometrijum nenormalno odgovori na podražaj progesteronom pa se spomenute žlijezde ne smanje, već se formiraju ciste u kojima se akumulira tekućina. Osim u samim žlijezdama, do nakupljanja tekućine dolazi i u samom lumenu maternice. Ovo stanje nazivamo cistična endometralna hiperplazija i kao takva nije opasna, te u pravilu ne izaziva nikakve simptome. Maternica može biti povećana, ali nema bolesti. Tekućina koja se u ovom slučaju nakuplja u maternici je sterilna, a ponekad se može pojaviti iscjedak i vulve koji podsjeća na bjelanjak. Ovako promijenjenu maternicu često nađemo kod elektivnih sterilizacija kod inače potpuno zdravih ženki. Do gnojne upale dolazi kada u cistično promijenjenu maternicu uđu bakterije. Najčešće je to E. Coli, no uzročnici mogu biti i neke druge bakterije.
Kada nastane piometra pojavljuju se i sistemski simptomi bolesti. Najčešće su to srednje stare ženke, u dobi oko 7 godina, ali može se pojaviti i kod vrlo mladih kao i kod vrlo starih kuja. Javlja se mjesec i pol do dva nakon tjeranja. Vlasnici primjećuju da je kuja bezvoljna, obično puno pije i mokri, ima slab apetit. Ponekad se javlja gnojni iscjedak iz vulve i u tom slučaju je dijagnostika vrlo jednostavna. Kod tzv. zatvorene piometre, nema iscjedka jer je vrat maternice zatvoren, pa je dijagnostika kompliciranija.
Potrebno je ultrazvukom ili rentgenom utvrditi da je maternica velika, te krvnim pretragama obično ustanovimo da je u organizmu prisutan proces gnojenja. Liječenju se pristupa odmah, najprije naravno ukoliko to dozvoljava opće stanje kuje ili mace konzervativnim metodama, odnosno antibiotskom terapijom, te i nekim drugim lijekovima kojim u slučajevima kada se radi o otvorenoj piometri postižemo brže pražnjenje nakupljenog sadržaja u maternici. Na taj način možemo držati bolest neko vrijeme pod kontrolom, međutim u većini slučajeva operativni zahvat odnosno sterilizacija kuje ili mace je jedini način kojim se piometra rješava jednom zauvijek.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Brownie od rogača
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Sezonska kuhinja
Kuglof od jabuka i bundeve
Od ove dvije kraljice jeseni napravite sočni kuglof koji odlično paše uz ovo promjenjivo vrijeme vani