24.03.2005.
Gornja endoskopija
GORNJA ENDOSKOPIJA (također znana kao gastroskopija, EGD, ili esophagogastroduodenoskopija) je dijagnostičko-terapeutski postupak koji omogućava specijalisti endoskopičaru (internisti ili kirurgu) pregled sluznice jednjaka, želuca i duodenuma (dvanaesterca). Izvodi se posebnim aparatom koji je u obliku savitljive cijevi određene dužine i promjera i koja kod novijih aparata ima malenu videokameru - video čip koji omogućuje vrlo detaljan pregled sluznice.
ZAŠTO UČINITI GORNJU ENDOSKOPIJU?
Dugotrajna bol u gornjem dijelu trbuha, mučnina, povraćanje, otežano gutanje ili žgaravica su glavni razlozi za gastroskopiju, to je izvrsna metoda za otkriće uzroka krvarenja u gornjem dijelu probavnog trakta, isto tako se koristi za kontrolu nakon velikih operativnih zahvata.
Pouzdanija je metoda nego rtg pretraga za otkrivanje upalnih promjena, čira, ili zloćudnih procesa (raka) na jednjaku, želucu ili dvanaestercu, pogotovo za rano otkrivanje raka, diferencirati dobroćudna od zloćudnih stanja uzimanjem biopsija (mali komadići tkiva)iz sumnjivih područja. Biopsija se uzima i zbog mnogih drugih razloga, a ne samo kod sumnje na karcinom tj. rak. Mnogi raznovrsni instrumenti se mogu koristiti kroz radni kanal gastroskopa, npr.: odstranjivanje polipa (male benigne izrasline, mogu se odstraniti progutana tijela, zaustaviti krvarenje. Sigurno i efektno zaustavljanje krvarenja, drastično je umanjilo potrebu za velikim operativnim zahvatima, a smanjilo je i potrebu za nadoknadu krvi.
KAKVA JE PRIPREMA POTREBNA?
Želudac mora biti posve prazan, dakle na tašte ali ako se uzima kakva terapija svakako se prije pregleda konzultirajte sa doktorom. Isto tako ako ste teže bolesni ili imate problema sa srcem ili plućima što bi zahtijevalo poseban nadzor svakako obavijestite na vrijeme. Kako se radi o bezbolnoj ali izuzetno neugodnoj pretrazi u našoj ustanovi, Specijalnoj bolnici Liganj gastroskopiju radimo uz sedaciju tj. uspavljivanje. Ovo je bitno naglasiti, te svakako se dobro informirati o kakvom se stupnju sedacije radi koje druge ustanove nude. Naime i sedacija uz apaurin je svakako ispavan naziv ali ta je sedacija vrlo plitka i ne postiže se uspavljivanje te je većina pacijenata razočarano i s pravom nezadovoljno. Sedaciju u našoj ustanovi daje anesteziolog što je i zakonski normativ i stih razloga je kod nas ovaj pregled nešto skuplji. Sam pregled traje kratko 10-15 minuta ali ga priprema i postsedacijsko razdoblje produžuju do 45 minuta.
ŠTO NAKON GORNJE ENDOSKOPIJE?
Nakon pregleda nije preporučljivo raditi taj dan kao ni voziti osobni automobil, grlo bi moglo biti malo nadraženo, možete osjećati napuhnutost želuca odmah nakon postupka, a zbog zraka koji se upuhuje tijekom pregleda. Doktor bi vas nakon pregleda trebao detaljno informirati o nalazu te eventualnom liječenju ako je to potrebno. Ukoliko je rađena biopsija nalaz će vam biti priopćen kada bude gotov, obično za par dana.
KOJE KOMPLIKACIJE SE MOGU DOGODITI?
Gastroskopija i biopsija su općenito sigurni postupci te su komplikacije izuzetno rijetke. Produženo krvarenje i perforacija nakon biopsije ili polipektomije su rijetke ali ozbiljne komplikacije. Iskusni endoskopičar može zaustaviti krvarenje i tijekom samog pregleda. Perforacija (probijanje organa) se mora zbrinuti kirurški, danas moguće i minimanoinavzivnim postupkom. Iako su opisani radovi s uspješnim endoskopskim zbrinjavanjem perforacije to ipak nije još rutina, a i kontroverzni su stavovi. Reakcija na sedativi i anestetik je isto moguća, kao i lokalna reakcije na mjestu davanja. Bitno je prepoznati rane simptome kako bi se pravovremeno reagiralo, a na što vas mora upozoriti doktor koji će vas pregledavati.
NAPOMENA! Ovaj članak, ne može zamijeniti pregled kod doktora te nije preporučljivo da na osnovi pročitanog donosite zaključke o potrebi gastroskopije pogotovo ako imate neke od navedenih simptoma. Ukoliko imate bilo kakva pitanja o potrebi za gastroskopijom, njenim indikacijama, drugim alternativnim pretragama, cijeni pretrage, potrebe za sedacijom ili druga pitanja vezana iz ovog područja, slobodno nam se obratite.