Cilj će vam pružiti motivaciju da par kuna koje biste potrošili na nešto bespotrebno ipak stavite sa strane i uštedite
Nepostojanje ciljeva. Ako ne postavite razlog zašto bi bilo dobro da uštedite, teško ćete se natjerati da štedite. Cilj će vam pružiti motivaciju da par kuna koje biste potrošili na nešto bespotrebno ipak stavite sa strane i uštedite. Ciljevi se mogu razlikovati i iako će većina njih vjerojatno biti slična – štednja za stan, auto ili slično, svatko od nas je različit i neki snovi koji su izraz naše individualnosti mogu odlično poslužiti kao motivacija za štednju.
Ne vezujte vlastitu sreću i samopoštovanje uz materijalna bogatstva. U današnje doba ovakav savjet možda zvuči utopistički, no činjenica je da, ukoliko svoju sreću uvjetujete određenim stvarima koje morate kupiti, uvijek ćete biti u stanju traženja više, odnosno nesretni. Baš taj auto, baš ta marka odjeće, baš taj mobitel – ovakvo razmišljanje je prije svega skupo (posebice ako zaista ne možete priuštiti te stvari), a neće vas dovesti daleko.
Svi ostali nisu pametniji od vas. Ili drugim riječima – ne morate uvijek raditi ono što rade i svi ostali. Sposobnost da se odmaknete od uvriježenog mišljenja o nečemu otvorit će vam nova vrata i omogućit da budete kreativni na način na koji to nije moguće kada slijedite mase. Možda većina odlazi u šoping kako bi se „opustila“, no to ne znači da je to zaista dobar način opuštanja. Kada je u pitanju štednja ovaj savjet može biti vrlo koristan – ne morate uvijek sve napraviti kako je društveno poželjno, posebice ako takvo ponašanje iziskuje od vas velike troškove. Nađite svoj glas i poslušajte ga.
Ne trošite velike količine novca na stvari koje brzo gube vrijednost. Ulaganje po definiciji znači trošak koji na kraće ili duge staze rezultira većom vrijednošću, bilo materijalnom ili kakvom drugom (znanje, iskustvo). Ako ste spremni potrošiti velike količine novca, primjerice na novi automobil, trebate biti svjesni da je to trošak koji će rezultirati još većim troškom – vrijednost automobila pada za 15-25 posto već nakon što ga odvezete iz prodavaonice. Nastojite svoje troškove tako planirati da povećate ukupnu vrijednost koju dobivate od njega, posebice ako ćete taj trošak pokriti kreditom ili pozajmicom gdje ćete još dugo otplaćivati kamate.
Ne kupujte više nego vam treba. Ovaj savjet je zlatan kada je u pitanju štednja. Iako je možda teško objektivno ocijeniti koliko vam to nečega treba za kvalitetan život, dovoljno je ponekad pratiti svoje vlastite navike i mogućnosti kako bi se to utvrdilo. Jedan od značajnijih primjera za ovaj savjet je kupovina stambenog prostora. Možda vam je ambicija imati veliku kuću i uslijed toga spremni ste na velike troškove, no isto tako, možda vam toliko stambenog prostora realno uopće ne treba. Dodatni prostor predstavljat će vam stalni trošak čak i kada uspijete pokriti troškove kupovine, a time ćete si uskratiti sredstva koja su vam zaista potrebna.