Preporučljivo je ušni hematom operirati što prije po njegovom nastanku jer kod starih hematoma često ne možemo spriječiti deformaciju uške koja nastane kao njegova posljedica.

Hematom uške najčešće se javlja kod pasa koji imaju viseće uške (koker, afganistanski hrt, rotwailer, zlatni retriver...) iako se ponekad srećemo sa tim problemom i kod pasa sa uzdignutim uškama (njemački ovčar, do­berman), kao i kod mačaka. Uzrok nastanka hematoma obično je kronična upala uha zbog koje pas trese gla­vom. Ponekad tako udari uškom o neki tvrdi predmet što izazove pucanje krvne žile uški. Nekada je za to do­voljna i sama trešnja, po­seb­no ako se radi o većem psu.

Osim što tresu glavom, psi koji imaju upaljeno uho češu se, taru uške o pod i slično pa nije ni čudo da dođe do pucanja krvnih žila. Osim kronične upale uha uzrok može biti infestacija ušnim parazitima, strano ti­jelo u uhu, tumori u vanj­skom ušnom kanalu i slično.

Ušna hrskavica perforirana je sa više malih otvora koji omogućuju prolaz mno­gim manjim krvnim žilama. Kada jedna od tih žilica pukne uslijed traume, krv se nakuplja između kože i hrs­kavice te se formira he­matom. Veličina hematoma obično ovisi o tome kada je nastao - što dalje, to je veći, pa ponekad pokrije cijelu unutarnju površinu uške.

Hematom uha izgleda kao mekani jastučić na unu­tarnjoj strani uške. Na dodir je mekan i nije bolan. Vlas­nici obično primijete da se uška zadebljala.

Danas hematom uške liječimo isključivo kirurški, osim kada se radi o starim i bolesnim životinja kod kojih je opća anestezija posebno rizična. Kod stabilnih i ko­operativnih pasa zahvat se može izvršiti i u lokalnoj anesteziji (to su rijetki psi).
 
Bez kirurškog zahvata mogu se sanirati manji he­matomi, površine nekoliko kvadratnih cm, no u slu­čajevima kada je zahvaćena cijela uška, pri resorbciji hematoma koja traje tjednima, dolazi do skvrčavanja uške, okoštavanja hrskavice što može trajno iritirati psa. Osim toga krv u hematomu je idealan medij za razvoj bakterijske infekcije, pa ope­raciju ne treba predugo od­gađati. Od nastanka hema­toma do operacije priče­ka­mo 3 do 5 dana, u tom periodu krv u hematomu zgru­ša.
 
Opća anestezija nam, kao prvo, omogućuje kvalitetan pregled oba ušna kanala. Temeljit pregled uha kod prisutne upale vrlo je bolan i neugodan pa je idealno da se obavi na uspavanoj životinji.

Hematom rješavamo ta­ko da evakuiramo nagomilanu krv i zatim prošijemo cijelu ušku skroz na skroz kako bi zatvorili šupljinu hematoma. To ujedno omo­gućuje i zaustavljanje krva­renja. Operiramo uho povijemo 5 do 7 dana, a šavove ostavljamo nešto duže. Važ­no je spriječiti češanje kako ne bi došlo do trganja šavova prije vremena. U tu svrhu služi povoj i po potrebi zaš­titni ovratnik.

Preporučljivo je ušni he­matom operirati što prije po njegovom nastanku jer kod starih hematoma često ne možemo spriječiti deformaciju uške koja nastane kao njegova posljedica (uška se skvrči). Treba znati da lije­čenje upala vanjskog uha ponekad bude dugotrajno i zahtjeva prilični angažman vlasnika, pa je važno prije operacije pripremiti vlasnike na posao koji ih čeka.