27.04.2005.
Hemeroidi - problem o kojemu nerado govorimo
Imate hemeroide? Nije ugodno,a ni lako o tome pričati, svakako to nije tema za uz kavu.I tako se najčešće ta problematika ostavlja do točke kada jedino klasično kirurško zbrinjavanje daje trajan i efikasan rezultat. Klasična kirurgija hemeroida je izrazito bolna, a i zahtijeva određen postoperativni oporavak.
Što su hemeroidi? Hemeroidi su tkivni jastučići koji se normalno nalaze ispod sluznice u zidu čmarnog(analnog)kanala. Sastavljeni su od malih vena, arerijica i sitnih mišičnih niti. Oni normalno štite analni sfinker (čmarni mišićni prsten)i omogućavaju potpuno zatvarane čmarnog otvora. Kada dođe do proširenja venskog pleksusa unutar hemeroida oni se povećavaju i postaju simptomatski odnosno počinju stvarati određene probleme i neugodnosti.
Kako nastaju hemeroidi? Točan uzrok je nepoznat, međutim, uspravni stav ljudi, povećani tlak na rektalnim venama (kod trudnoće npr.),tvrda stolica, kronični zatvor ili proljev, nasljeđe, neispravno crijevno funkcioniranje zbog pretjerane upotrebe sredstava za čišćenje ili klistiri, jako naprezanje tijekom vršenja nužde, dugi boravak u zahodu (čitanje)sve su to mogući uzroci.
Koji su simptomi? Hemeroidni simptomi obično započinju sa bezbolnim sukrvavim stolicama, svrab, pečenje, osjećaj nelagode, bol i krvarenje su najčešći simptomi. Krvarenje je svakako najalarmantniji simptom te uz neizdrživu bol prilikom upale, redovito prisile pacijenta da se obrati svom liječniku. Sama regija koja treba biti pregledana kao i način pregleda svrstavaju ovaj pregled u najneugodnije, podjednako zaziru od njega i sam bolesnik, a i liječnik opće prakse pogotovo ako je početnik te se uglavnom svodi na teorijsko razglabanje. Vizualizacija problematike, guranje prsta i drugih dijagnostičkih pomagala u čmar je "rezervirano" za specijalistu kirurga ili interniste. Da li mogu hemoroidi preći u rak?
Ne hemoroidi ne mogu preći u rak tj. malignu bolest ali se iza simptoma hemoroida mogu skrivati i druge bolesti pa i rak te je ozbiljan propust od strane liječnika da postavi definitivnu dijagnozu samo uz anoskopski ili rektoskopski pregled.
Kako se liječe hemoroidi?
Postje 4 stupnja, naime radi se o tegobama koje vremenom sigurno idu u progresiju tj. dolazi do pogoršanja. Prvi stupanj, samo simptomi, krvarenje ali ne prolabiraju - (ne ispadaju van).Drugi stupanj, ispadaju kroz čmar ali se i sami vraćaju, u trećem stupnju se sami ne vraćaju te ih se mora potisnuti natrag, i četvrti stupanj je kada ih nije moguće vratiti natrag. Liječenje može biti konzervativno (neoperativno)i zapravo se ne radi o izlječenju već samo smirivanju simptoma, te kirurško. Većina klasičnih kirurških metoda su izrazito bolne, a i nose određene komlikacije od kojih je najozbiljnjija krvarenje. Zbog toga u našoj ustanovi Specijalnoj bolnici Liganj primjenjujemo novu gotovo bezbolnu tehniku H.A.L.(Haemorrhoidal Artery Ligation)- podvezivanje hemoroidnih arterija. Radi se o relativno novoj tehnici uz pomoć posebnog ultrazvučnog aparata se otkrivaju arterije koje pune hemoroide te se podvezuju. Za sada je to najmanje agresivna i najmanje bolna tehnika sa 95% uspjehom kod II,III i početnog IV stupnja, a moguće ju je napraviti i bez anestezije.Većina pacijenata je radno sposobna već idućeg dana.