Kada bismo slučajnim odabirom s Korza uzeli sto punoljetnih šetača i podvrgli ih MR dijagnostici, kod više od polovice pronašli bi barem jedan deformiran disk u smislu hernije


Prije dva mjeseca jako me ukočilo u lumbalnom predjelu. Nekoliko dana nisam se mogao kretati, teško sam sjedio, a bolovi su se širili na obje noge. Liječnik mi je bio odredio mirovanje, uz redovito uzimanje lijekova za upalu i bolove. Normalno sam počeo hodati nakon tjedan dana, a bolovi su potpuno nestali nakon nešto manje od mjesec dana. Dobio sam nalaze od magnetske rezonance i na njoj se vidi veća diskus hernija na L5-S1. Može li se ta hernija može nekako ukloniti i hoće li mi u budućnosti praviti probleme?

Deformacije hrskavičnih intervertebralnih diskusa vrlo su česte. Čak toliko da kada bismo slučajnim odabirom s Korza uzeli sto punoljetnih šetača koji nemaju nikakvih problema s kralježnicom i podvrgli ih MR dijagnostici, kod više od polovice pronašli bi barem jedan deformiran disk u smislu hernije.

Osim iznimno, nalaz MR-a tek je pomoć u točnom određivanju mjesta i veličine degenerativnih ili drugih promjena na kralježnici. Od veće je važnosti pregled, koji mora odgovoriti na pitanja postoji li upalni ili bolni proces, te pritišće li hernija značajnije neuralne strukture ili druga meka tkiva. Ako je odgovor ne, kao kod vas, tada je i hernija viđena na MR-u samo to - hernija koja ne pravi probleme (iako je u prošlosti to činila).

Uklanjanje hernije moguće je samo operativno, a to se čini samo onda kada ona uzrokuje iznimno velike probleme.
Prevencija ponovne pojave bolova i zakočenja radi se na dva načina. Prvi je redovita i usmjerena fizička aktivnost s ciljem snaženja muskulature, te bolje posturalne (refleksne) kontrole. Takav program vježbi, prilagođen vašim individualnim specifičnostima može kreirati svaki iskusniji fizioterapeut

Drugi je edukacija, kroz koju se uči pravilno podizanje tereta, te izbjegavanje kretnji koje preopterećuju donji dio kralježnice.