Dijagnostika očnih oboljenja vrlo je zahtjevna i na oku se mogu očitovati i sistemska oboljenja. Jedno od češćih oboljenja očiju posebno kod malenih mačića je infekcija herpes virusom. Upravo za to oboljenje, vlasnici često traže telefonski savjet jer se najčešće radi o mačićima koji zapravo i nemaju vlasnika. Obično su to napuštene životinje, kojima dobri ljudi pokušavaju pomoći. No, postavljanje dijagnoze bilo kojeg oboljenja oka, pa tako i ovog kod malenih mačića bez pregleda, jest, u najmanju ruku, neozbiljno. Osnovni pregled se sastoji od pregleda gornjeg i donjeg kapka, unutarnje površine trećeg kapka, pregleda rožnice kontrastnim sredstvom te mjerenjem količine suza. Zatim se prelazi na oftalmološki pregled rožnice i na koncu unutarnjih struktura oka i očnog dna. Neurološki pregled dio je pregleda oka, a ponekad je potrebno pregledati i ostale organske sustave jer se neka sistemska oboljenja manifestiraju okularnim simptomima. Dakle, nije uvijek jednostavno. Ponekad će veterinar odmah znati o čemu se radi na temelju svog iskustva, no propisivanje terapije bez pregleda može biti vrlo riskantno.
Bolesni mačići obično imaju krmeljave oči već u starosti od svega nekoliko tjedana. Ružni konjuktivitisi praćeni su obilnom produkcijom krmelja, okice su zatvorene i potpuno slijepljene iscjetkom, a nerijetko i potpuno uništene. Daleko najčešći uzročnik ovog problema jest infekcija mačjim herpes virusom 1. Ovaj je virus vrlo raširen posebno među slobodnoživućim macama te se širi njihovim međusobnim kontaktom. Infekcija herpes virusom može biti latentna, tako da se simptomi mogu javiti i mjesecima nakon kontakta sa virusom, a jedan od najčešćih i skoro uvijek prisutnih simptoma jest upravo konjuktivitis te simptomi od strane gornjih dišnih puteva. Mačići inficirani herpes virusom zato vrlo često osim što imaju upaljene oči, kašlju i kišu. Virus se razmnožava u epitelnim stanicama sluznice oka i nosa i zato dolazi do destrukcije tkiva. Infekcija ovim virusom može biti odgovorna i za pojavu dubokih čireva na rožnici. Bakterijska infekcija u ovim je slučajevima sekundarna i upravo bakterije su te koje dodatno zakompliciraju situaciju. Nekomplicirana infekcija virusom u većini slučajeva prošla bi sama od sebe za nekoliko dana, da se ne umiješaju sekundarci. A baš te bakterije prodube spomenute čireve na rožnici i dešava se da oko bude potpuno uništeno.
Velika većina mačića koji prebole ovu infekciju ostaju nosioci herpes virusa, te infekcija kod njih može buknuti bilo kada tijekom života (nakon stresnih situacija kao što je recimo kastracija). Kada je patološkim procesom zahvaćena i rožnica govorimo o keratokonjuktivitisu.
Da stvar bude još kompliciranija, organizam se potrudi i bori se protiv virusa koji su prisutni i u rožnici pa tu dolazi do imunskog odgovora te obično dođe do potpunog zamućenja rožnice. Osim terapije kapima i masti za oko koju će propisati veterinar, potreban je značajan trud oko ovako bolesnog mačića. Oči treba stalno otvarati i držati ih čistima koliko god je to moguće, a kod jakih infekcija kada mače odbija hranu, potrebno je i sistemsko liječenje.