Ako već razmatrate posjet liječniku, svakako prije toga razmotrite nutricionistički pristup. I nemojte da vam to bude zamorno ili teško izvedivo. Hiperaktivnost je jedan od pokazatelja zanemarenosti, odnosno krik organizma, u kojeg ne unosimo sve potrebno za optimalno zdravlje


Pojam hiperaktivnog djeteta relativno je novijeg datuma. Znate, to je ono dijete koje ima stalno „crve u guzici“ i ne staje ni trenutka. Njegove aktivnosti je teško slijediti i mnogi su spremni u tome prepoznati bolest, koja zahtjeva liječenje tabletama. Ritalin se već propisuje rutinski, sve kako bi se mozak te djece korigirao i kako bi ponašanje postalo društveno prihvatljivo. Dakle, dijete treba smiriti lijekovima i riskirati brojne neugodne nus-pojave samo zato što je prenaporno i time ruši nečiji ustaljeni komoditet. (Danas svako sedmo američko dijete koristi Ritalin ili nešto slično.)

Za mene je to prestrašno i čudi me da ijedan roditelj pristaje na tako nešto. A jeste li pomišljali da hiperaktivnost ne nastaje po slučajnom uzorku, već da treba potražiti nutricionistički uzrok?

Prvo treba posumnjati na alergije. Najsumnjiviji su brašno, mlijeko, čokolada, jaja i naranče. Eliminacijska dijeta ponekad napravi, doslovno, čuda.

Istraživanja su pokazala da kombinacija junk-fooda i aditiva vrlo brzo dovodi do simptoma hiperaktivnosti. Suspektne su neke prehrambene boje i, naročito, natrijev benzoat (najčešće se koristi u proizvodnji gaziranih pića). Hiperaktivna djeca obično jedu previše ugljikohidrata (posebno šećera), a premalo proteina. Recimo, vrlo loša kombinacija za doručak bila bi zašećerene žitarice i zaslađeni sok od naranče.

Nepravilna prehrana itekako se odražava na stanje u crijevima. Tako hiperaktivnost često povezuju uz prisutnost štetne bakterije CLOSTRIDIUM. Pokušaji s dodavanjem odgovarajućih probiotika dovode do dramatičnih poboljšanja na razini koncentracije  općenito, ponašanja.

Izloženost pesticidima i drugim štetnim kemikalijama ne može se u potpunosti eliminirati, ali se može smanjiti. Kod hiperaktivne djece redovito nalazimo više nekih otrovnih kemikalija nego kod drugih. Razmislite o organskom voću i povrću, možda i o filtriranju vode. Aspartam treba trajno prekrižiti.

Takvoj djeci obično nedostaju magnezij, cink i vitamini B-skupine. Iako biljke sadrže prirodne salicilate, visoka razina nije preporučljiva kod hiperaktivnosti. Najviše salicilata sadrže jabuke, marelice, borovice, grožđe, nektarine, šljive, suho voće, krastavci, salata, rotkva, čili, zelene masline, žitarice sa sušenim voćem, jabučni ocat, bademi, kava i čaj.

Ako već razmatrate posjet liječniku, svakako prije toga razmotrite nutricionistički pristup. I nemojte da vam to bude zamorno ili teško izvedivo. Hiperaktivnost je jedan od pokazatelja zanemarenosti, odnosno krik organizma, u kojeg ne unosimo sve potrebno za optimalno zdravlje.