Rame je kompleksan zglob, u kojemu male promjene u kinematici (pokretanju) mogu proizvesti prilična oštećenja mekih tkiva, a potom i bolove, naročito u šuterskim sportovima.


Imam 17 godina i treniram vaterpolo. Boli me des­no rame, najviše kad šutiram, ali nekada i poslije treninga, kada ne radim niš­ta. Bio sam kod doktora koji mi je rekao da imam sindrom rotatorne manšete i rekao mi da mirujem i idem na fizioterapiju. Fiziotera­pe­ut u klubu mi je rekao da imam hipermobilno rame i da me zbog toga boli, pa ra­dimo vježbe. Što god da radim, bolovi kod šutiranja se ne smanjuju. Čuo sam za terapiju udarnim valom. Bi li mi ona mogla pomoći?

Rame je kompleksan zglob, u kojemu male promjene u kinematici (pokretanju) mo­gu proizvesti prilična ošte­ćenja mekih tkiva, a potom i bolove, naročito u šuters­kim sportovima, kakav je va­ter­polo. Najčešće ošteće­nje je up­ravo rotatorne man­šete i pripadajućih tkiva, koje se po­tom teško i sporo liječi, kao što je riječ u ovom slučaju. 

Ako postoji "hipermobilnost" ramena, što će reći da je na djelu labavost zglobne čahure ramenog zgloba, ta­da je ona, u pravilu, udružena sa smanjenom pokret­ljivošću lopatice. Pri šutu lopte u vaterpolu takvo ok­ruženje može dovesti do pre­velikog pritiska na meka tkiva, poglavito tetive rotatorne manšete, a potom i do njihovog oštećenja. Sportaši to stanje prepoznaju kroz bolnost pri šutu, a razvojem patološkog procesa bolnost se može intenzivirati do mje­re da je prisutna i poslije treninga. 

Terapija je dvojaka. Prvi je dio klasična fizioterapija sa ciljem smirivanja upale i bolova, a može uključivati elektroterapiju, laser, ultrazvuk, manualnu medicinu, te u iznimnim slučajevima i terapiju udarnim valom.

Drugi i važniji dio lije­če­nja je uspostava normalne ki­nematike ramena, kroz sti­mulaciju mobilnosti lopa­tice. Naime, kako su pokreti ramena kompleksan "ples" ramenog zgloba i lopatice, poboljšana pokretljivost lo­pa­tice ima potencijal sma­nji­ti hipermobilnost ramena, te posredno smanjiti i pritisak na oštećena tkiva pri šutu.  

Liječenje može trajati od nekoliko tjedana, do nekoliko mjeseci, a u zavisnosti od veličine oštećenja, nivoa hipermobilnosti, te nekih drugih faktora koji se utvr­đuju pri pregledu.