Hren čisti krv i jetru, regulira probavu, diže opći imunitet i prava je blagodat za zimske dane. Ako ga ne volite, nađite neki recept koji vam je podnošljiv i pokušajte ga uvrstiti u redovitu prehranu.


Hren se u našim krajevima jede skoro isključivo preko zime. Čest je gost naših blagdanskih stolova kao pikantan prilog od ko­rijena i najčešće ga ne do­živ­ljavamo kao ljekovitu biljku. No, upotreba hrena u preventivne i ljekovite svrhe je vrlo široka te je samo pitanje kako ćemo ga primijeniti.

Od hrena možemo koristiti cijelu biljku. Mlado lišće je zanimljiv prilog u proljetnim salatama, pun vitamina C. Kuhane stabljike dio su povrtnih variva, lijepi bijeli cvijet dobrodošao je u si­rovim miksanim sokovima.

Cijeli hren djeluje izrazito protubakterijski i protuupalno, prirodan je antibiotik, a redovita konzumacija podi­že imunitet. Uz ovo hren je i diuretik pa ćemo ga se sjetiti kod tegoba sa mjehurom. Za tu svrhu uzeti ćemo octenu tinkturu hrena sa dodatkom 2-3 žlice grožđanog šećera.
 
Naribani hren primijeniti ćemo kao oblog kod upala sinusa, upale zuba, križobo­lje i sl.  Pri ovome se treba­mo sjetiti da jake aktivne nadražujuće tvari i eterična ulja mogu nagristi kožu te ju je potrebno prije toga zaštititi tankim slojem ulja ili masti (kantarionovo ulje, ne­venova mast). Na isti na­čin primijeniti ćemo korijen hrena i kod reumatskih bo­lesti i svih drugih stanja gdje je potrebno snažno pojačati cirkulaciju.
 
Kod respiratornih problema uzima se redovito prip­ravak od jednake količine naribanog hrena i meda. Drugi klasičan pripravak protiv respiratornih tegoba naših krajeva radi se sa iz­dub­ljenim hrenom (ili u dru­goj verziji crnom rot­kvom). Priprema se na način da se kroz sredinu hrena njegovom dužinom izdubi rupa i u nju se natrpa do vrha šećer ili med i pusti preko noći da šećer/med povuče sok hrena koji će iscuriti van. Dobiveni sirup ima snažno protubakterijsko i protuupalno djelovanje na respiratorni sustav. 

Hren čisti krv i jetru, regulira probavu, diže opći imu­nitet i prava je blagodat za zimske dane. Ako ga ne volite, nađite neki recept koji vam je podnošljiv i pokušajte ga uvrstiti u redovitu preh­ranu. Možda nariban i po­miješan sa kiselim vrhnjem, pomiješan sa naribanom jabukom ili pošećeren i preliven sa nekim finim octom. Ova kombinacija navodno jako dobro paše uz francusku salatu pa eto ideje kako da ga prošvercate na jelovnik. I dok ga jedete, na zaboravite koliko je zdrav, stisnite zube, obrišite suzu od njegove jačine i hrabro! Zima je duga!