• Nedostatak poticajnih vijesti iz poslovnog sektora i slabi makroekonomski pokazatelji odvraćaju investitore od ulaganja u rizičnu imovinu, pa su prošloga tjedna, uz slab promet, cijene dionica na Zagrebačkoj burzi pale

Uslijed zabrinutosti nastale zbog grčke krize investitori iz europskih dioničkih fondova  povlače imovinu (samo zadnjih desetak dana preko milijardu dolara). Analitičari tvrde da je to najveći kratkoročni bijeg iz dionica od svibnja 2009. godine.

Njemačka je pozvala Grčku na smanjenje potrošnje, a trenutno stanje u grčkom gospodarstvu i sumnje koje su se nadvile nad Grčkom potaknuli su ulagače na bijeg iz dionica.

Ovo je već peti uzastopni tjedan smanjenja imovine europskih dioničkih fondova.
Vrijednost eura pala je najviše u šest tjedana nakon što je grčki premijer George Papandreou izjavio da će se za pomoć obratiti Međunarodnom monetarnom fondu ako se čelnici EU do kraja mjeseca ne dogovore o kreditu Grčkoj. Varijantu MMF-a već su odbacili predsjednik Europske središnje banke Jean Claude Trichet i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy, koji je rekao da bi intervencija MMF-a u Grčkoj značila da Unija ne može sama riješiti svoje probleme.

"Grčka priča daleko je od kraja i ona će nastaviti opsjedati euro", tvrde u investicijskoj banci UBS u Londonu, odnosno očekuje se da će euro nastaviti slabjeti pod utjecajem ove krize.

Dok europski fondovi gube kapital, glavni japanski i američki fondovi i dalje se pune, a taj trend traje od studenog 2009.
Japanski fondovi od početka godine jači su za 2,2 milijarde dolara i bilježe dotok kapitala već 3 mjeseca zaredom, a više od devet tjedana raste i imovina fondova na emerging tržištima.

Nažalost, u RH stanje prati  europske trendove, ako se uopće možemo tako izraziti… Nedostatak poticajnih vijesti iz poslovnog sektora i slabi makroekonomski pokazatelji odvraćaju investitore od ulaganja u rizičnu imovinu, pa su prošloga tjedna, uz slab promet, cijene dionica na Zagrebačkoj burzi pale.

Crobex indeks kretao se prošloga tjedna u vrlo uskom rasponu, da bi u petak pao na 2.151 bod, što je 0,9 posto manje nego tjedan dana ranije. Crobex10 oslabio je 0,71 posto, na 1.153 boda.

Redovni promet dionicama iznosio je oko 100 milijuna kuna, što je 15-ak milijuna manje nego tjedan dana prije.
U narednom periodu na domaćem tržištu se očekuje i dalje slično  kretanje indeksa i cijena dionica u uskim rasponima. Tako će biti sve do prve  vijesti koja će usmjeriti tržište u jednom ili u drugom smjeru, dakle, ili prema značajnijoj korekciji ili prema snažnijem porastu vrijednosti. Optimizam s globalnih burzi ne dopire do domaćih ulagača, a jedan od glavnih razloga je situacija na makroekonomskom planu.

Uskoro dolazi i sezona objave poslovnih rezultata. Budu li zarade ispunile barem najniža tržišna očekivanja, to bi moglo potaknuti tržište u pozitivnom smjeru, ali će te vijesti biti isto tako pokretač negativnih trendova ako budu lošije od očekivanih. A očekivanja analitičara nisu baš optimistična.