Kod višestrukih patelarnih iščašenja neminovno dolazi i do oštećenja hrskavice, što zna produžiti planirani oporavak


Prije četiri i pol godine, na rukometu sam svom težinom pala na koljeno (bila sam u poziciji skok šuta i netko me gurnuo). Koljeno mi je nakon toga pa sve do danas iskočilo nebrojeno puta te sam nedavno bila kod ortopeda. Tek mi je sada rekao da mi je patela (iver) previsoko te da zbog toga koljeno iskače. Koljeno mi je stalno toplije i stalno me boli, posebno na promjenu vremena. Imam učestale luksacije (iščašenja) i subluksacije patele. Doktor mi je preporučio stabilizacijsku operaciju koljena. Kakva je to operacija, koliko traje oporavak, kako on izgleda i hoću li se opet moći vratiti sportu? I, što je najvažnije, za koliko ću moći opet stati na noge, makar i sa štakama, nakon te operacije?


 „Stabilizacija patele“ je širok pojam i može podrazumijevati jednu od nekoliko varijanti operativnog zahvata. Stoga bi bilo dobro da se o detaljima planirane operacije - koji će zahvat učiniti - informirate kod svog ortopeda.

Dakle, različiti zahvati - različita postoperativna rehabilitacija.

Općenito govoreći, na noge (sa štakama i eventualno zaštitnom ortozom) možete stati već drugi dan nakon operacije. Tada počinje i postoperativna rehabilitacija. U početku je cilj aktivirati koljeno dovoljno za ubrzanje cijeljenja, ali i dovoljno oprezno, kako se ne bi produžilo to isto cijeljenje. Nakon 2-6 tjedana, u zavisnosti od vrste operativnog zahvata, postupno se uklanjaju štake i/ili ortoza te se nastavlja s agresivnijom fizioterapijom, kojoj je tada cilj uspostava punog obima pokreta u koljenu, kao i povrat izgubljene mišićne snage. Plan postoperativne rehabilitacije uvijek je individualan i odstupanja od protokola su česta.

Valja razumjeti da kod višestrukih patelarnih iščašenja neminovno dolazi i do oštećenja hrskavice, što zna produžiti planirani oporavak do pune sposobnosti za treniranje i bavljenje sportom. No, kod većine pacijenata, prognoza je dobra i povratak u sport nije upitan.