Bavim se košarkom. Do sada mi je rame tri puta iskočilo. Liječnici su mi rekli da se sa snimci vidi da mi je čašica plitka i da mi zbog toga iskače. Kada mi je prvi put iskočilo, rekli su mi da radim neke vježbe u teretani i da ojačam ramene mišiće. Ja sam to i učinio, ali ono mi je ponovo iskočilo nakon 6 mjeseci. Kada sam otišao kod terapeuta rekao mi je da je operacija nužna, ali da nakon nje ne mogu pomicati ruku u nekim položajima, odnosno da se ne mogu baviti sportom. Ja sam odbio operaciju i nastavio vježbati u teretani. Rame mi je ponovo iskočilo nakon 2 godine. Kada iskoči rame bol je veoma jaka i oporavak je trajao preko mjesec dana (samo sam mirovao). Međutim, posljednji put iščašenje je također bilo bolno, ali sam se nakon 10 dana oporavio i odigrao utakmicu. Osjećao sam  bol kada sam ga opteretio, ali sam se čuvao. Sada razmišljam da napustim košarku zbog ove povrede, ali mi se to ne radi.



Ponovljena iščašenja ramena poseban su problem, naročito u sportaša. Naime, prilikom iščašenja dolazi do niza oštećenja mekih struktura ramena, kao i same hrskavice. Kako rame u osnovi visi na tetivama, ključ njegove stabilizacije poslije ozljeda leži upravo u mišićima koji ga okružuju. Ipak, zglobna čahura, zajedno sa ligamentima, ima izrazito važnu ulogu u sprječavanju izlijetanja ramena iz svoga ležišta, posebice pri pokretima ruke iznad glave, kao i pri kretnjama guranja i povlačenja.

Smjer liječenja sportaša sa višekratnim luksacijama zavisi od više faktora. Broj takvih luksacija je važan, te u koliko ih je bilo više od dvije u posljednjih godinu dana, tada je vrijeme za planiranje operativne terapije. No, operativni zahvati u sportaša danas bitno se razlikuju od onih u prošlosti. Artroskopija, kao i nove tehnike stabilizacije nestabilnog ramena vrlo rijetko ostavljaju za posljedicu ograničenje kretnji u ramenu, a tome prilog idu i naša iskustva u rehabilitaciji nakon takvih operativnih zahvata. No, valja reći da postoperativni oporavak nije niti lagan, niti kratak, te rijetko traje manje od  6 mjeseci. Ako to dozvoli stanje na samom ramenu, može se pokušati i neoperativno liječenje. Istina je da se ono sastoji prvenstveno od vježbanja, no mišići moraju biti ne samo snažni, već i brzi. Na podražaj, naročito na stres koji ide u smjeru povlačenja ili guranja, moraju reagirati trenutno, te osigurati stabilnost zgloba. To znači da rehabilitacija mora biti sastavljena od tri dijela.

Prvi je povećanje grube snage mišića. Drugi je povećanje repetitivne snage, kao i mišićne izdržljivosti. Dok u trećoj fazi radimo na ubrzanju mišićne kontrakcije vježbama propriocepcije. Tek nakon tako isplaniranog i provedenog rehabilitacijskog postupka, moguće je reći da je učinjeno sve u prevenciji ponovne luksacije ramena. Ako se ona i usprkos ovako provedenom oporavku ponovo dogodi, vrijeme je za operativni zahvat.