11.11.2004.
Išijas ili nije?
Dnevno se susrećem sa pacijentima koji dolaze sa već gotovim mišljenjem o tome što nije u redu s njima. Često puta bez bilo kakve konzultacije sa liječnikom ili fizioterapeutom, ali zato sa vrlo živom komunikacijom sa prijateljima ili susjedima, te u novije vrijeme internetom, mnogi sami sebi postave dijagnozu na bazi jednog ili nekoliko simptoma. Najčešće se to događa upravo sa išijasom.
Išijas ili stručno ishiaghia označava skup simptoma koji bi trebali govoriti u prilog upali najvećeg živca u tijelu. Njegovi korijeni izlaze iz donjeg dijela kralježnice, zatim se skupljaju u snop, tvoreći na taj način živac, te potom stražnjicom i stražnjom stranom noge putuje sve do stopala. Tako bolovi u jednoj ili obije noge obično bivaju proglašeni išijasom, uz nadopunu da se tu sigurno mora raditi o herniji diskusa koja je pritisnula živac na njegovom izlazištu, pa je zato došlo do upale, a onda i bolova. Nekad je uistinu tako. Mnogo češće, međutim, stvari stoje drugačije.
Bolove u stražnjoj strani natkoljenice, stražnjici, listu i stopalu koji će sličiti išijasu mogu prouzročiti i mnoga druga stanja. Samo pomni pregled specijaliste, a ponekad uz dijagnostiku poput ultrazvuka, RTG-a i magnetske rezonance može na kraju otkriti što je u podnožju stvari. Donosim vam ovdje tek nekoliko situacija koje uzrokuju simptome slične išijasu:
- Skraćeni mišići stražnje lože natkoljenice - ne bi ste vjerovali koliko je često ovo stanje. Ono se napose javlja u ljudi koji su primorani tijekom dana dugo sjediti ili stajati. Unutar dužeg vremenskog radoblja (mjeseci ili godine) dolazi do skraćenja mišića stražnje strane natkoljenice, što u nekih može prouzročiti i bolove u tom segmentu. Lako ih je tada zamijeniti za išijas. U sportaša češće se javlja prenaprezanje iste mišićne skupine poradi prevelikog opterećenja u treningu, no simptomi su gotovo identični, dakle bol i zatezanje stražnje strane natkoljenice.
- Početna artroza kuka- Ponekad ne započinje bolovima u samom kuku, već bolovima u cijeloj ili jednom dijelu natkoljenice koji se šire sve do koljena.
- Upala mišića priformisa- koji se nalazi duboko ispod velikog mišića stražnjice i kroz koji ponekad prolazi sam živac. On je zadužen za vanjsku rotaciju u kuku, a kada je skraćen ili upaljen, može podražiti i živac uzrokujući bolove kroz cijelu nogu.
- Upala sakroilijakalnih zglobova- što označava mjesto gdje se spajaju kralježnica i zdjelica, u kojem slučaju bolnost je smještena vrlo nisko na samom korjenu kralježnice i njenom prijelazu u zdjelicu sa širenjem prema jednom ili oba kuka.
Ako, dakle prihvatimo bol koja se širi od kralježnice ili kukova prema stopalu tek kao signal da nešto nije u redu, tada tek predstoji put u kojem treba ustanoviti što je točno po srijedi. Kao i mnogo puta do sada, upozoravam vas na opasnosti samostalnog postavljanja dijagnoze bazirane na savjetima prijatelja, uputama na internetu ili kakvoj medicinskoj enciklopediji. Ne samo da su šanse da pogodite vrlo male, već je i šansa da si sami odredite neadekvatno liječenje vrlo velika. Svaki od gorespomenutih uzroka zahtjeva posve različit pristup, a da stvar bude gora, način liječenja jednog uzroka može pogoršati bolove ako se primjeni kod drugog . Osim toga, liječenje pravog išijasa, uzrokovanog pritiskom na izlazište živca u samoj kralježnici rijetko je jednostavno, samo ponekad je kratko, a nikada ne završava uklanjanjem simptoma. U pravilu je potrebna trajna briga i održavanje kralježnice u dobroje kondiciji, e kako se ne bi bolovi vraćali često.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?