Strpljenje i suradnja pacijenta, koji počivaju na njegovom razumijevanju da je procese cijeljenja moguće potaknuti i ubrzati, ali ne i trenutno postići, najvažniji je dio u postizanju punog terapijskog rezultata i trajne sanacije bolova.

U podužem pismu jedna čitateljica opisuje svoje pro­bleme sa lumboischialgijom koji su prisutni nekoliko mje­­seci. Nedavno je sprove­la odgovarajuću terapiju, po kojoj su se bolovi u leđima smanjili. Zaostala je bolnost u lijevoj nozi, koja joj još uvijek smeta prilikom dužeg sjedenja i stajanja, te traži savjet o tome što joj je dalje činiti.

Jedan moj prijatelj, inače specijalist ortoped, rekao je da kada je posrijedi lom (frak­tura) kosti, te se aplicira gips i odredi mirovanje, tada je to mirovanje i imobilizacija jasna svima, od liječnika i fizioterapeuta, do pacijenta. No, kada se radi o oštećenju mekih tkiva, poput ligame­nata, mišića ili živaca, tada su očekivanja drugačija i vrijeme koje smo spremni ut­ro­šiti na cijeljenje tih struktura puno je kraće.

Naime, kod velikih hernija diskova u donjem dijelu leđa, korijenje živaca je pod velikim pritiskom, te se raz­vija upalni proces sa svim svojim popratnim pojavama. Kada se kroz odgova­rajuću terapiju taj pritisak smanji ili ukloni, pokreću se procesi cijeljenja na mjestu pritiska. U zavisnosti od vremena tijekom kojeg je taj pri­tisak bio nazočan, intenziteta pritiska, te nekih drugih faktora, cijeljenje i oporavak može trajati različito.

U našoj smo praksi vidjeli sve-od trenutnog prestanka bolova, do upornih išijasa, čiji su se simptomi sporo po­vlačili tijekom više tjedana ili mjeseci.

U zavisnosti od konkret­nog slučaja i specifičnih sim­ptoma, moguće je ubrzati cijeljenje neuroloških struktura fizioterapijom (puls­nom magnetoterapijom, la­serom, ultrazvukom), speci­fi­čnim vježbama, te manualnom me­dicinom, poglavito neu­ro­di­namičkim tretma­nom.
 
Ipak, strpljenje i suradnja pacijenta, koja počiva na njegovom razumijevanju da je procese cijeljenja moguće potaknuti i ubrzati, ali ne i trenutno postići, najvažniji je dio u postizanju punog te­rapijskog rezultata i trajne sanacije bolova. Kasnija profilaksa u formi odgovara­jućeg vježbanja smanjiti će rizik ponovne pojave simptoma.