05.06.2003.
Istegnuća
Priroda je u ovo doba godine doista nevjerojatna, zar ne? I tako se pomalo opijeni zelenilom šećete blizu šume ili po kakvom travnjaku, a kiša samo što je prestala, ili je tlo još uvijek vlažno od jutarnje rose. Tek mala nepažnja i poskliznuli ste se. U brzoj reakciji tijela da spriječi pad, refleksno su se zategnuli mišići na vašim nogama, kad odjednom osjetite oštru bol na stražnjoj strani desne natkoljenice, koju moji pacijenti najradije opisuju kao «ubod noža». Što se tako strašno dogodilo, a vi ste se samo poskliznuli?
Dakle, mišići sa svojim tetivama imaju dvije važne uloge. Prva je pokretati naše tijelo onako kako želimo i kuda želimo. Druga im je uloga zaštititi cijelo tijelo ili jedan njegov dio od ozljeda. Ta se funkcija odvija daleko od svjesne kontrole i potpuno je u vlasti refleksa. Nezgoda tako postavljenog sustava može biti u tome što refleksi nisu profinjeni kao i voljne kretnje. Na primjer, netko vam iznenada pristupi s leđa i prestraši vas ili vas nenadano dotakne. Reakcija na takav podražaj redovito je burna i nagla, a ponekad i neugodna. To je stoga što se u taj pokret uključuje velika mišićna snaga u vrlo malom vremenskom roku. Ako su mišići nezagrijani, što će reći i nepripremljeni, a kod refleksnih kretnji oni to većinom jesu, opasnost od njihova istegnuća je velika.
Dakle, to ide otprilike ovako. Podražaj je primljen u receptorima, obično onima u samom mišiću ili tetivi. On se prenosi do najbližeg neurološkog centra, koji je u ovom slučaju u samoj kralježnici. Direktno iz tog centra kreće impuls za zatezanje istog mišića, što se na kraju i događa. Kako je to zatezanje (kontrakcija) iznimno snažno, a mišić nespreman, dolazi do pucanja jednog dijela mišićnih vlakana, što onda osjetimo kao snažnu i oštru bol. U koliko je u igri još nekoliko nepovoljnih faktora, broj oštećenih vlakana može biti i veći, a s njima može stradati i pokoja krvna žila. U tom slučaju, osim bolova imamo i oteklinu zbog izlijevanja krvi u mišićni i međumišićni prostor, dakle hematom. U najgorem scenariju dolazi i do potpunog puknuća (rupture) cijelog mišića, što je na sreću rijetko. U satima koji slijede, oštru bol zamjenjuje tupa, uz jasno osjetan grč (napetost) oštećenog mišića ili mišićja.
Liječenje ovakvog stanja valja započeti što prije. Nećete pogriješiti ako odmah po ozljeđivanju na bolno mjesto stavite led (najbolje kockice leda u najlon vrećici, jer ostali arsenal iz zamrzivača nije pogodan za ovu priliku). Njega valja držati desetak minuta, a zatim, ako je moguće, zaviti elastičnim zavojem kako bi se spriječilo stvaranje prevelikog otoka. Ako je takva prva pomoć donijela olakšanje od bolova, a drugo se jutro ustanete iz kreveta bez značajnijih poteškoća, neće vam trebati liječnička pomoć. Ukoliko intenzitet bolova ne jenjava niti nakon 48 sati, ili je hodanje otežano, valja vidjeti koliko je točno oštećenje mišića i ima li potrebe za dodatnim liječenjem. Principijelno govoreći i najteža istegnuća potpuno se zaliječe unutar 3 tjedna. Iznimno, kod prisutnosti većeg hematoma ili neprepoznate rupture bolovi mogu perzistirati i duže. Ukoliko niste sigurni da je posrijedi obično istegnuće, potražite pomoć, jer iako ovakva ozljeda neće ostaviti invaliditet, nešto terapije i stručnih savjeta značajno će vam smanjiti bolove i skratiti oporavak.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?