Već nekoliko mjeseci imam bolove u lijevom stopalu. Liječnik je rekao da se radi o plantarnom fascitisu, te je preporučio fizikalne terapije. Kako je moj posao vezan uz česta putovanja, nisam u mogućnosti odlaziti na terapije. Postoji li način na koji su mogu pomoći?


Jedna novija studija, koja se bavila liječenjem plantarnog fascitisa, ukazala je upravo na to kako jednostavni terapijski postupci koje pacijent može izvoditi samostalno, a po dobivenim uputama, mogu biti vrlo efikasni u sanaciji ovog bolnog sindroma.

Plantarni fascitis je upala hvatišta plantarne fascije, odnosno širokog ligamenta koji povezuje petnu kost sa prstima sa donje strane stopala. Kod tog sindroma, bolovi su locirani sa donje i unutarnje strane stopala, te priječe normalno hodanje, naročito ujutro i nakon dužeg sjedenja. Kod određenog broja pacijenata vidljiv je i kalcifikat u zoni oštećenja, te ga kolokvijalno nazivamo i petnim trnom.

Već spomenuto istraživanje sprovedeno je na 82 pacijenta koji su patili od plantarnog fascitisa. Umjesto cijelog niza kompliciranih terapijskih zahvata, rečeno im je da redovito sprovode jednostavnu vježbu istezanja koja izgleda ovako: prekriži se jedna noga preko druge, rukom se potegnu nožni prsti prema gornjem dijelu stopala („ristu“), te se broji do deset. Ova se vježba ponavljala deset puta, više puta dnevno, uključivo ujutro prije ustajanja iz kreveta, kao i prije prvog koraka, a poslije dužeg sjedenja. Rezultati takvog liječenja: 75% pacijenata ostalo je posve bez bolova i vratilo se u punu fizičku aktivnost unutar tri do šest mjeseci redovitog istezanja, bez upotrebe bilo koje druge terapijske metode.

Ukoliko i nakon mjesec dana intenzivnog i redovitog istezanja ne dođe do smanjivanja bolnosti, naročito jutarnje, tada neće biti moguće izbjeći odgovarajuće liječenje.