Novina u pogledu dugotrajne materijalne i nematerijalne imovine koja podliježe amortizaciji odnosi se na porezno nepriznavanje gubitka koji nastaje prilikom vrijednosnog umanjenja spomenute imovine
Početkom lipnja na snagu su stupile izmjene i dopune pravilnika o porezu na dobit koje se, iako zadiru u razna područja oporezivanja dobiti, mogu podijeliti u nekoliko osnovnih segmenata - porezne olakšice za reinvestiranu dobit, izmjene obrasca prijave poreza na dobit, gubitak od vrijednosnih usklađenja dugotrajne nematerijalne i materijalne imovine, isplata predujmova dobiti te utvrđivanje porezne osnovice u poslovanju između povezanih osoba rezidenata i nerezidenata na području transfernih cijena.
Između ostalog, izmjene u novome Pravilniku dodatno pojašnjavaju kako olakšicu za reinvestiranu dobit mogu ostvariti poduzetnici koji su u poreznom razdoblju realizirali dobit prije uvećanja i umanjenja, pod uvjetom da je za svotu reinvestirane dobiti povećan temeljni kapital društva i to je povećanje upisano u sudski registar.
Međutim, Pravilnik propisuje da se umanjenje porezne osnovice za reinvestiranu dobit neće priznati ako porezni obveznik naknadno smanji temeljni kapital koji je povećan reinvestiranom dobiti i isplati ga članovima društva i/ili ako se smanjenje temeljnog kapitala izvrši radi povećanja drugih stavki kapitala i rezervi koje u budućim poreznim razdobljima omogućavaju isplatu dobiti. Navedeno se primjenjuje i u slučajevima preoblikovanja društva i likvidacije, spajanja, pripajanja i podjele društva te u slučaju promjene strukture vlasništva.
U svrhu umanjenja osnovice poreza na dobit, reinvestirana se dobit, pod rednim brojem 28., unosi u izmijenjeni obrazac prijave poreza na dobit, koji će se sastavljati za 2012. godinu.
Kako je već u uvodnom dijelu teksta spomenuto, novina u pogledu dugotrajne materijalne i nematerijalne imovine koja podliježe amortizaciji odnosi se na porezno nepriznavanje gubitka koji nastaje prilikom vrijednosnog umanjenja spomenute imovine, osim u slučaju nastanka izvanrednog oštećenja koje je potkrijepljeno vjerodostojnom dokumentacijom.
U pogledu isplata predujmova dobiti, izmjene u Pravilniku definiraju strukturu evidencije koju poduzetnik, ukoliko tijekom godine isplaćuje predujmove dobiti, treba voditi te koju, po isteku poslovne godine, treba priložiti uz godišnju prijavu poreza na dobit. Nadalje, izmjenama Pravilnika propisano je da se, ukoliko društvo tijekom godine isplati predujam dobiti veći od ostvarenog udjela u dobiti člana društva (fizičke osobe), razlika smatra dohotkom od kapitala te se na taj način i oporezuje i ne može se preoblikovati u neki drugi oblik potraživanja ili zajam.
U području transfernih cijena, izmjenama Pravilnika detaljnije su pojašnjene metode koje se koriste za utvrđivanje transfernih cijena, kao i postupci koje su, pri odabiru i primjeni metode za utvrđivanje transfernih cijena, porezni obveznici dužni učiniti.