27.11.2003.
Izometrija
Lokomotorni aparat, odnosno sustav za pokretanje našeg tijela služi, kako mu samo ime kaže, da bi nas odveo tamo gdje želimo ići. Naši mišići, kosti, ligamenti, tetive, zglobovi i krvne žile sa živcima jesu skup organa koji nas pokreće, ali isto tako čine kompleks kojemu treba kretanje, odnosno pokret da bi ostao zdrav i u punoj funkciji. Nekada, u situacijama kada pokret nije dozvoljen ili je ograničen, ili pak uzrokuje bolove kao što to može biti pri lomu kosti, nagnječenjima mekih tkiva ili bolestima zglobova, prisiljeni smo ne kretati se. No, nekretanje ne znači bezuvjetno i neaktivnost. Mi, naime, možemo zategnuti jedan ili više mišića i bez da učinimo pokret. Noga, na primjer, ostaje nepomična, ali mišiće voljno možemo napeti. Upravo to zovemo izometrija, a vježbe koje se sastoje od zatezanja mišića bez pokretanja ekstremiteta ili tijela u cjelini, zovu se izometričke vježbe.
U početku, izometričke vježbe koristili smo samo kod oporavka nakon operacija, e ne bi li poboljšali cirkulaciju krvi u situacijama kada je pokretanje onemogućeno ili smanjeno, odnosno kako bi smo održali mišiće u najvećoj mogućoj snazi sve dok zabrana ili nemogućnost kretanja ne prođe. Kasnije, a napose u posljednjih desetak ili nešto više godina, uvidjeli smo da izometričke vježbe mogu biti korisne i u nebrojeno mnogo drugih situacija. Tako su danas one sastavni dio liječenja osteoporoze, artritisa, kroničnih križobolja, te cijelog niza drugih oboljenja, ali i sastavni dio treninga vrhunskih sportaša. Što to čini ovakvo neobično vježbanje tako posebnim?
Prije svega, izometričke se vježbe mogu prakticirati u svakoj situaciji. Od sjedećeg položaja za kompjuterom, preko stajanja u iščekivanju autobusa, do vježbanja u ležećem položaju. Oni koji su redoviti i vični ovim tehnikama, mogu pokrenuti mišiće cijelog tijela u samo nekoliko minuta. Ipak, najbolje rezultate izometrija pokazuje onda kada je kombinirana s drugim načinima vježbanja. Iako mi na «zapadu» volimo misliti kako sva istraživanja i nova saznanja dolaze upravo iz našeg dvorišta, istok je tijekom mnogih stoljeća otkrivao i usavršavao izometriju i kombinirao ju sa drugim pristupima kretanju, pa tako proizveo dva sustava koji ne samo da su preživjeli do danas, već se još uvijek razvijaju. Jedan od njih je yoga u čijem je sustavu osim izdržaja (dakle statičkih položaja u kojima se napinju mišići) još i istezanje, kao i opuštanje, te čine kompleks koji ima sjajno djelovanje na održavanje snage i fleksibilnosti, a s tim i zdravlja cijelog sustava za pokretanje. Drugi je proizvod originalno kineski i zove se «tai chi». Zanimljivo je kako je kod njega uklopljena izometrija sa polaganim kretnjama i koncentracijom, te način na koji je u sustavu ostavljena mogućnost prilagodbe svim dobnim skupinama, kao i različitim fizičkim sposobnostima vježbača. Tek kao kuriozitet treba napomenuti da američki stručnjaci za pitanja osteoporoze preporučuju tai chi kao metodu izbora u liječenju ove bolesti.
Kako vrijeme ide dalje, sve više otkrivamo pozitivna djelovanja statičkih vježbi na ljudski organizam. I dok smo ne tako davno odmahivali rukom prema toj ideji i forsirali dinamičke vježbe poput hodanja, trčanja, vožnje bicikla, dizanja utega i sportskih igara, kao najkvalitetnije tjelovježbe, izometrija danas zauzima sve važnije mjesto kako u liječenju mnogih oboljenja, tako i u njihovu spriječavanju, a od nedavno i u samoj rekreaciji.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?