Za kvalitetne rezultate preporučuje se mjerenje u trajanju od najmanje sedam dana, te paralelno mjerenje specifičnih dijelova pogona.
Mjerne veličine, kao što su potrošnja djelatne (radne) i reaktivne (jalove) energije, trenutne snage, vršne snage (15-minutna u obračunskom mjernom periodu), faktora snage, faznih i međufaznih napona, fazne struje, frekvencije, pripadaju osnovnim električnim veličinama. Rezultati njihovih mjerenja pokazuju stanje elektroenergetske mreže korisnika, kao i stanje mreže distributera električne energije.
Rezultat i cilj mjerenja:
- snimanje dnevnog dijagrama opterećenja, odnosno dinamike potrošnje električne energije,
- praćenje opterećenja po fazama (simetrija – nesimetrija opterećenja),
- praćenje faznog i međufaznog naponskog nivoa (granice dozvoljenog/nedozvoljenog pada napona, podnaponske i prenaponska stanja…),
- prisustva viših harmonika,
- praćenje faktora snage (odnosa djelatne i reaktivne energije).
Za kvalitetne rezultate preporučuje se mjerenje u trajanju od najmanje sedam dana, te paralelno mjerenje specifičnih dijelova pogona. Mjerni instrumenti koji se koriste su mrežni analizatori, vatmetri, maksimetri, ampermetri, voltmetri, frekvencmetri…
Sva ova mjerenja se provode najčešće kako bi se ustanovilo da li postoji mogućnost neistovremenog rada pojedinih (najvećih) trošila i smanjeni utjecaj udara na mrežu. Cilj je izbjeći istovremeni rad, odnosno rasporediti periode punog opterećenja različitih potrošača tako da se ne poklapaju. Kompenzacija jalove energije provodi se sa ciljem poboljšanja faktora snage, smanjenjem troškova za jalovu energiju i ostvarenja niza pozitivnih tehničkih efekata.