Mjerenja osvijetljenosti tipičnih prostorija objekta služi za provjeru stupnja ispunjenosti uvjeta ugode u pogledu osvjetljenja.
U prethodnim koracima provedbe energetskih pregleda i energetskom certificiranju zgrada navodila se analiza prikupljenih podataka. Ista se prema potrebi upotpunjuje adekvatnim mjerenjima kako bi se ustanovila povezanost između izmjerenih i analiziranih podataka. Ova mjerenja služe za prepoznavanje ponašanja korisnika u objektu i režima rada trošila, na osnovu kojih se donose zaključci o ispunjenosti uvjeta u objektu.
Mjerenje temperature i vlažnosti zraka u prostorijama kondicioniranog dijela objekta izvodi se u cilju provjere stupnja ispunjenosti ambijentalnih uvjeta kroz prikupljanje podataka neophodnih za proračun potrošnje energije u objektu.
Kao period mjerenja preporuča se 7 dana u određenom dijelu godine. U odabranim, tipičnim, prostorijama objekta, kao i na odabranom mjestu izvan objekta, instalira se primjerena oprema (“data loggeri”) koja bilježi temperaturu i vlažnost u navedenom periodu.
Dobiveni podaci se analiziraju u grafičkom i tabelarnom obliku i na osnovu njih se dobivaju temperaturni, odnosno higroskopni uvjeti za cijeli objekt.
Mjerenja osvijetljenosti tipičnih prostorija objekta, slično kao i prijašnje mjerenje, služi za provjeru stupnja ispunjenosti uvjeta ugode u pogledu osvjetljenja.
Mjernim instrumentom (luksmetrom) vrše se mjerenje na nekoliko točaka u prostorijama u skladu sa namjenom, načinom korištenja, utjecajem vanjskog svjetla. Za dobivene podatke u mjernim točkama izračunava se srednja vrijednost rasvijetljenosti prostorije objekta i utvrđuje da li je rasvjeta prostorije u skladu sa normom, odnosno u granicama propisanih (projektiranih) uvjeta koji se zahtijevaju.