26.07.2001.
Jasna slika - mutne posljedice
"U odnosu na današnju opremu, stari rendgenski uređaji zrače poput Černobila. Pacijente smo izlagali, i još uvijek ponegdje izlažemo, velikim dozama zračenja, što sigurno ne doprinosi njihovom zdravlju.", rekla je Liz Francis iz Britanskog nacionalnog ureda za zaštitu od zračenja. Naravno, i tu postoje velike razlike. Snimak crijeva truje vas sa 400-800 milirada, kičme 100-500, dojke, želuca i zdjelice po 100-200, a prsnog koša 20-60. Možda vam brojke i ne znače puno, ali moram reći da su to velike doze. Jedno slikanje crijeva uz pomoć barija donosi vam jednaku štetu kao da tijekom cijele godine popušite po kutiju cigareta dnevno. Čak i slikanje samo jednog zuba otruje vas poput 180 cigareta.
Naravno, kompjuterska tehnologija dovela je do brojnih promjena u biznisu vezanom za zračenje. Kompjuterizirana aksijalna tomografija (CAT ili CT) predstavlja pravu revoluciju u odnosu na uobičajne rendgenske uređaje. Slike su dvadesetak puta detaljnije, a prikaz iz različitih uglova pruža nebrojene mogućnosti analize. PRAVA SKUPA KOMPJUTERSKA IGRAČKA. Iako CT reducira potrebu za još nekim pregledima (time skraćuje dijagnostičko vrijeme), a i slike djeluju odista impresivno (šteta ih je ikada baciti), primljene doze zračenja daleko su veće nego kod uobičajnog rendgena. Britanska istraživanja pokazuju da CT čini samo 2% svih pregleda putem x-zraka (podatak iz 1991.), ali U UKUPNO ISPORUČENOJ DOZI "DIJAGNOSTIČKE" RADIJACIJE SUDJELUJE SA ČAK 20%. I liječnici i pacijenti vole CT. Prvi će do besvijesti proučavati nađene anomalije (Kakav primjerak sarkoma! Već 2 organa su uništena, a pacijent još živi! KAKO JE VELIK! Kolega, jeste li već vidjeli tako nešto?), a drugima će imponirati da se upravo na njima primjenjuje nešto najnovije. Još bolje, SADA ĆE SE SIGURNO SVE OTKRITI. (Valjda će akumulirano zračenje vremenom "ispariti".) Ne mogu sporiti dijagnostičku vrijednost, ali kruta je istina da CT NE SMANJUJE BROJ OBOLJELIH, NE SKRAĆUJE BOLNIČKO LIJEČENJE, A VJEROVATNO NI NE PRODUŽAVA ŽIVOT. Koliko njih će oboljeti od zračenja, može se samo nagađati.
Magnetska rezonancija (MR) još je impresivnija. Predstavljaju je kao vrlo obećavajuću alternativu rendgenu i CT-u, naročito kod snimanja mozga ili kralježnice. NEMA RADIJACIJE. To je velika prednost nad CT-om. Ne i jedina. Recimo, otkriva multiplu sklerozu u 95-99% slučajeva. No, i tu postoji ona tamna strana. Mnogi osjete snažnu klaustrofobiju kada ih uvedu u ogroman cilindrični magnet, TEŽAK 500 TONA. (Jedan pacijent govori o "55 minuta pakla") Tu ste izloženi snažnom magnetskom polju, čak 50.000 puta jačem nego onom prisutnom prirodno na zemlji. Iako se ovdje, ponavljam, ne radi o radijaciji, NITKO POUZDANO NE ZNA KAKVE SU DUGOROČNE POSLJEDICE BORAVKA U TOLIKO EKSTREMNIM UVJETIMA. Neki pokusi na životinjama pokazuju da ovakva atmosfera stimulira rast tumora. Miševi su imali problema s leukocitima, očima i ušima. Ukoliko imate pacemaker, bilo kakvu metalnu protezu, inplantat ili zaostali šrapnel, bolje je izbjegavati MR. Ovisnici o pacemakeru mogli bi se suočiti sa smrtnom opasnošću.
I traganje za osteoporozom može vas dobro ozračiti. Nova generacija moćnih strojeva ("dual energy X ray absorptiometry") postala je pravi hit, jer strah od krhkih kostiju stvarno nije bezrazložan. Uostalom, TKO MOŽE RAVNODUŠNO ČEKATI DA MU SE KOSTUR SRUŠI POPUT KULE OD KARATA? No, nije sve tako jednostavno. Mjerenje koštane mase ponekad je potpuno beskorisno, jer KOŠTANA MASA NEMA VEZE S JAKOŠĆU KOSTIJU. Na primjer, dodaci fluora dramatično povećavaju koštanu masu, ali smanjuju jakost. Zbog toga, u zemljama gdje puno polažu na fluor, ima i više osteoporoze u starosti. (Neki lijekovi imaju sličan učinak.) Važno je znati da se kosti stalno obnavljaju. Uobičajni lijekovi za osteoporozu guše ovaj proces obnove-ZAMJENA STARE MASE NOVOM UVELIKO JE SMANJENA. (U nekim slučajevima, razvoj nove mase tako se u potpunosti zaustavlja.)
Neki naučnici smatraju da manja ili veća gustoća kostiju također nema osobitu važnost za utvrđivanje rizika od osteoporotičkih prijeloma. Jedna studija, obavljena na 1.000 žena srednjih godina, pokazuje da visokorizična grupa (s manjom gustoćom kostiju) nije imala ništa više prijeloma od ostalih. Generalno govoreći, sva sila podataka dobivenih kod traganja za osteoporozom ima određenu vrijednost za rizičnu populaciju. Naravno, ako sve završi samo na utvrđivanju stanja i zobanju lijekova, po svemu sudeći ste se ozračili bez ikakve potrebe.
Slijedeći put: Kada tata razvrstava…
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?