Uobičajeni CT-pregled ozrači vas poput 500 rendgena pluća ili kao da ste se zatekli u Hiroshimi, kada je na nju pala atomska bomba.
CT (kompjuterizirana tomografija) pruža zaista impresivnu sliku ljudske anatomije u tri dimenzije. Toliko impresivnu, da sve više potpuno zdravih osoba (uz cijelu armiju bolesnih) čini takve preglede. Žele biti sasvim sigurni da im nije ništa. Strah od bolesti i smrti je jako nezgodan, a rješenja za to nisu uvijek baš idealna.
Uobičajeni CT-pregled ozrači vas poput 500 rendgena pluća ili kao da ste se zatekli u Hiroshimi, kada je na nju pala atomska bomba. Zvuči nestvarno? I znate li da ozbiljnije bolesni takve preglede ponavljaju relativno često? Procjene govore da je CT direktni uzrok otprilike 2% svih karcinoma. Na svjetskoj razini, to je 100.000 novih slučajeva godišnje. Da li je rizik isplativ?
Činjenica je da liječnici nikada ne upozoravaju na opasnosti od CT-zračenja. Nikada. Drugim riječima, smatraju da su usputne žrtve prihvatljiva cijena za spašene živote putem pravodobne dijagnoze. A da li je baš tako? Znate, zanimljive slike iz svih kutova i nisu baš toliko savršene. Desetak posto lažnonegativnih (kada uređaj ne vidi problem, iako on postoji) ili lažnopozitivnih (kada uređaj registrira problem, koji zapravo ne postoji) nalaza i nije tako malo. Postotak dosta varira, ovisno o bolesti.
Jedna studija je pokazala da CT ne registrira postojeći karcinom pluća kod skoro 50% oboljelih. U praksi to znači da će bolest bujati, dok vi mislite da ste savršeno zdravi. Kako bi tako savršen uređaj uopće mogao pogriješiti?
Generalni sistematski pregledi s pratećim CT-om (za dodatnu dubinsku provjeru stanja) danas više i nisu rijetkost, pogotovo u nekim zemljama. Nažalost, korist za zdravlje tu je gotovo nikakva. Tek svaki četrdeseti preventivni CT otkrije neki novi zdravstveni problem, a 15% pregledanih bit će preplašeno anomalijama, kojih zapravo nema. To onda znači nove preglede, a možda i novo zračenje. Kad se sve na kraju posloži i sumnje otklone, zdravu osobu smo žestoko ozračili bez pametnog razloga.
CT me podsjeća na antibiotike. Upotreba se proširila i tamo gdje treba i tamo gdje ne treba. Prva namjena uređaja bila je detaljnije snimanje mozga, ali kasnije se počelo svaštariti. Traume, kronične glavobolje, upala slijepog crijeva… CT kod onkoloških pacijenata već je rutina. Kažu da se trećina CT-pregleda može izbjeći nekim sigurnijim alternativama, kao što su rendgen, MR ili ultrazvuk. Za sada, većina liječnika još uvijek zanemaruje kumulativne učinke medicinskog zračenja. Pozadina lijepih slika nije ni približno toliko lijepa.