Vlasnici opisuju zvuk sličan predenju kod mačaka, koji čuju kraj svog psa, a zapravo se radi o pomicanju tekućine i sline  koja zaostaje u jednjaku.


Jednjak povezuje ždrijelo i želudac. Po anatomskoj gra­đi to je mišićna cijev koja je kolabirana kada je prazna, ali se može jako rastegnuti kako bi mogla primiti te­kućinu i hranu. Na gornjem djelu jednjaka formiran je mišićni sfinkter koji, kada je zatvoren, sprečava vraćanje i aspiraciju  hrane. Vratni dio jednjaka kod psa nalazi se lijevo od dušnika, a zatim prelazi iza njega. Tu zapo­činje prsni dio jednjaka koji je ujedno njegov najpo­mič­niji dio, a prolazi kroz mediastinum. Zatim prolazi kroz ošit te sada govorimo o tr­bušnom dijelu jednjaka te završava u želucu. Tu se na­lazi donji sfinkter jednjaka koji sprečava povrat hrane iz želuca u jednjak (reflux).

Bolus (hrana, voda) na­kon gutanja ulazi u jednjak i tada započinju valovi peristaltike, kao u crijevima, koji guraju bolus u želudac.

Glavni simptom bolesti jednjaka jest regurgitacija. To je proces sličan povra­ćanju kod kojeg dolazi do pasivne ekspulzije sadržaja jednjaka. Obično je to ne­probavljena hrana, tekućina i slina.

Ponekad je teško razlikovati da li se radi o povra­ćanju ili o regugitaciji jer do ove druge može doći ne­posredno nakon jela, ali isto tako i više sati nakon uzimanja obroka. Životinje sa bolesnim jednjakom često otežano gutaju, pokušavaju zalogaj progutati više puta sa istovremenim istezanjem vrata. Kada oboljenje dulje traje, a praćeno je regurgi­tacijom, s vremenom dolazi do mršavljenja i općeg slab­ljenja organizma jer se ne unose dovoljne količine hra­njivih tvari. Bolesti jednjaka uglavnom dijagnosticiramo RTG-om, a da bi mogli razlikovati morfološke i/ili ops­trukcijske promjene na jednjaku od smetnji u motilitetu potrebna nam je RTG pre­traga sa kontrastnim sred­stvom i više snimaka tokom nekoliko sati.

Upravo oboljenja nastala zbog  poremećaja motiliteta su najčešća oboljenja jednjaka kod pasa.

Stečeni primarni idiopat­ski megaezofagus je najčešće oboljenje jednjaka kod psa. Radi se o proširenju jednjaka koje nastaje zato što nema peristaltike zbog neuromus­kularnog poremećaja. Etio­lo­gija ovog oboljenja nije raz­­jašnjena. Obolijevaju sta­­­riji odrasli psi (7 do 15 go­dina). Bolesni psi regurgitiraju hranu odmah ili nekoliko sati nakon obroka. Po­ne­kad je neprobavljena hra­na pomiješana sa krvlju zbog upale koja nastane na sluznici jednjaka. Vlasnici opisuju zvuk sličan predenju kod ma­čaka, koji čuju kraj svog psa, a zapravo se radi o po­micanju tekućine i sline  koja zaostaje u jednjaku. Neri­jetko dolazi do aspiracijeke upale pluća.

Kod stečenog idiopatskog megaezofagusa kao i kod urođenog megaezofagusa prognoza je dugoročno loša. Psu dajemo polutekuću hra­nu, visokokalorične obroke. Hranimo ga često, malenim obrocima. Hranu dajemo sa povišenog kako bi silom teže hrana ipak došla do želuca. No jednjak bez peristaltike postaje nalik praznoj vreći pa se hrana, unatoč svim na­porima vlasnika, taloži u jednjaku i uvijek djelomice u njemu zaostaje.