30.10.2003.
Jutarnja zakočenost
Nerijetko se uz jutarnju kavu raspravlja o tome kako je nekoga ukočilo, prikočilo, zakočilo, bilo u vratu, kralježnici, nekom zglobu ili uopće svugdje. Takve smetnje najčešće nisu zabrinjavajuće i prolaze same od sebe tijekom slijedećih sati ili najkasnije unutar nekoliko dana. Ipak, jutarnja zakočenost (ili ograničenje pokreta u nekom segmentu) može biti simptom na koji valja obratiti pažnju, posebice ako se on redovito ponavlja iz jutra u jutro.
I kod sasvim zdravog čovjeka obim kretnji u zglobovima i njegova mogućnost da te kretnje izvede, bitno je smanjena odmah nakon ustajanja iz postelje. Kako rijetko tko u 6 sati ujutro želi preskakivati prepone, te činjenice većinom nismo svjesni. No, pokušate li u stojećem položaju dotaknuti vlastite prste, vidjeti ćete kako to ide puno lakše navečer, no ujutro. Upravo iz tog razloga imamo potrebu za protezanjem još u krevetu. Uzrok takve zakočenosti jest mirovanje tijekom spavanja u trajanju od više sati. Ono dovodi do usporavanja svih tjelesnih funkcija, pa tako i cirkulacije krvi, kao i cirkulacije tekućine za podmazivanje u zglobovima, te još nekih drugih procesa. No, to je sve normalno. Nenormalno postaje onda, kada kretnje bivaju ograničene do mjere da onemogućavaju normalno obavljanje svakodnevnih aktivnosti (oblačenje čarapa za primjer), ili kada je zakočenost popraćena bolom. Tada je vrijeme za akciju (pregled kod liječnika) i reakciju (liječenje, fizikalna terapija, već po potrebi). Evo nekoliko tipičnih mjesta jutarnje zakočenosti i njihovo najčešće značenje:
VRAT- Zaležao sam. Krivo sam spavao. Ulovio me propuh. To su tek neka od objašnjenja koja koristimo kako bi opisali ono stanje kada ujutro ne možemo pogledati niti u retrovizor. No, sve to zajedno nije uzrok. Problem postoji u samoj vratnoj kralježnici, a sve ostalo tek je povod za pogoršanje osnovne boljetice. Stoga bi bilo dobro pregledati taj segment, te vježbanjem ili eventualno kakvom terapijom smiriti bolove i zakočenost, posebice ako ona traje i nekoliko dana ili tjedana.
KRIŽA- Ovdje nema dvojbe. Svaki problem s križima treba ozbiljno shvatiti. Taj je dio leđa najbolji barometar i odmah nam pokaže kada pretjeramo, bilo u sjedenju za kompjuterom, bilo u fizičkoj aktivnosti. U početku je dovoljno tek se malo odmoriti ili učiniti nekoliko vježbi, a kasnije, s pogoršanjem problema, liječenje je neminovno. Skraćenje mišića, zamor, ali i ozbiljniji problemi poput diskopatija, diskus hernija ili drugih degenerativnih oboljenja, kao i onih reumatoloških, mogu započeti upravo jutarnjom zakočenošću. Ženama, s druge strane, jutarnju zakočenost u križima mogu izazvati periodi pred i u tijeku menstruacije, te ovulacije, što je lako utvrditi. No, isto je tako moguće da i neke ginekološke bolesti počnu kao tek naznačeni bolovi u donjem dijelu leđa.
KUKOVI- Osjećaj zakočenosti u kukovima može biti povezan sa početkom artroze u tim zglobovima, iako ga mogu izazvati i neki drugi, manje ozbiljni procesi. No, ako se radi o redovitom problemu svakoj jutra, vrijeme je za rtg pretragu.
ŠAKA- Zakočenja u predjelu šake od početka zahtijevaju liječnički pregled. Reumatoidni artritis, sidrom karpalnog kanala, upale tetiva, tek su neke bolesti koje započinju tim simptomom, a niti jedna ne trpi odgađanje liječenja, stoga je ovdje potreban oprez.
RAME- Češće no drugačije, zakočenost u ramenu predstavlja početak jednog degenerativnog procesa koji zahvaća meka tkiva u okolini tog zgloba. Nije ništa opasno, ali ako se dozvoli da uznapreduje, može biti vrlo neugodno. Ovaj simptom može biti uzrokovan i pritiskom na izlazište živca u vratnoj kralježnici.
KOLJENO- Zakočenja su rijetka, a bolovi mnogo češći. Teže pokretanje u ovom zglobu može prouzročiti oštećeni meniskus, omekšanje hrskavice, upala tetiva u zakoljenoj jami, te neka reumatološka oboljenja.
STOPALO- Ako ostavimo ozbiljnije, a ipak rjeđe bolesti po strani, zakočenja u ovom segmentu vezana su uz spuštene svodove stopala kombinirane sa dugotrajnim stajanjem ili hodanjem. U tom slučaju jedina adekvatna pomoć mogu biti ortopedski ulošci. Ako je još prisutna i bol, pogotovo intenzivna, svakako je vrijeme za posjet liječniku.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?