-
Kad je kriza i njezin tijek u bližoj budućnosti u pitanju, postoje oprečna mišljenja među stručnjacima, osobito između političara na vlasti i oporbe, ali to je i za očekivati jer i to spada u dio političke borbe. Sve dok vijesti budu ovakve, kretanje tržišta će isto biti nestabilno.
Svakodnevne informacije s tržišta kapitala još uvijek su nedovoljne za egzaktnije prognoze kako će se gospodarstvo kretati u drugoj polovici 2009.godine. Najavljeni potezi rebalansa državnog proračuna koje je najavio ministar Šuker planiraju se ili unutar idućih 15-tak dana ili tek početkom rujna. Dodao je da je izvor kapitala za financiranje deficita nešto što će definitivno usmjeriti ne samo rebalans proračuna za ovu godinu nego i proračun za 2010. godinu, jer se već sada daleko više razmišlja o 2010. nego 2009. godini.
Na nagađanja treba li za financiranje proračuna podići neke poreze, ministar financija je pak kazao da problem nije toliko prihodovna strana proračuna koliko rashodovna.
Prvobitni prijedlog povećanja stope PDV-a rezultirao bi samo privremenim “krpanjem”proračuna s obzirom da zbog snižene gospodarske aktivnosti pada i ukupna potrošnja te osnovica za obračun PDV-a pa time i prihodi proračuna a sve kao posljedica svijesti o trajanju krize: građani paze što će kupiti i smanjuju vlastitu potrošnju a to automatski znači i smanjenje tzv. "potrošačkih poreza", prvenstveno PDV-a i određenih trošarina.
Prvobitna prognoziranja rasta BDP-a zapravo su sada rezultirala rekordnim padom.
Predsjednik HNS-a Radimir Čačić podsjetio je u nedavnom intervjuu na prognozu potpredsjednika Vlade i ministra gospodarstva Damira Polančeca, koji je na jesen prošle godine ustvrdio da će BDP u 2009. rasti čak 4 posto: „Počelo je s plus četiri posto, pa je proračun rađen s projekcijom od dva posto rasta, pa je rečeno da neće biti rasta, pa je uslijedio pad od dva posto, a sad evo imamo pad BDP-a od 6.7 posto u prvom kvartalu...“
Kad je kriza i njezin tijek u bližoj budućnosti u pitanju, postoje oprečna mišljenja među stručnjacima, osobito između političara na vlasti i oporbe, ali to je i za očekivati jer i to spada u dio političke borbe. Naravno da u takvoj situaciji i reagiranja tržišta kapitala često budu konfuzna, u nekim trenucima i nelogična, ali generalni je zaključak kako su ulagači u stalnom očekivanju novih vijesti koje bi pružile potporu pozitivnom ili negativnom trendu. Sve dok vijesti budu ovakve, kretanje tržišta će isto biti nestabilno.