Žutica (ikterus) je simptom koji se ponekad, srećom ne prečesto, javlja i kod pasa i kod mačaka. Koža i bjeloočnice poprimaju žutu boju zbog povišenih vrijednosti bilirubina. Vlasnici sami uoče ovu promjenu u boji kože i sluznica njihovog ljubimca. Kod svijetlih mačaka, posebno kod onih bijele boje, žutica je vrlo lako vidljiva. Najočitija je na bjeloočnicama te na unutarnjoj strani uške koja obično nije odlakana. Lako se uoči i na koži trbuha. Kod crnih mačaka nešto je teže uočljiva. Tako izrazita žutica nikada nije jedini simptom kod bolesne životinje, a najčešće je prate apatija, nedostatak apetita i opća slabost.
Jedan od prvih koraka pri pristupanju dijagnostici maci sa žuticom jest vađenje krvi (koje kod maca nije uvijek jednostavno). Osim osnovnih laboratorijskih pretraga, preporučit ćemo i testiranje bolesne mace na FIV (virus mačje imunodeficijencije) i FeLV (virus leukemije mačaka). Dakako da su ovakvi testovi i pretrage povezane s većim novčanim izdacima, pa je svakako neophodno da vlasnika mace prethodno barem orijentaciono informiramo o tome kakve troškove može očekivati. Liječenje, kao i prognoza oboljenja ovisit će o uzroku.
Na žalost, nismo uvijek u mogućnosti determinirati točan uzrok žutice, pa vrlo često mace liječimo simptomatski, onim lijekovima za koje znamo da maci ne mogu naštetiti, a štite jetru i mogu pomoći.
Uzroci žutice mogu biti vrlo različiti. Ponekad je žutica posljedica raspada crvenih krvnih zrnaca. Ovo se događa kod nekih infekcijskih oboljenja (hemobartonela), zatim kod mačaka zaraženih virusom leukemije mačaka, može nastati kao posljedica reakcije na neke lijekove, kao zasebno oboljenje koje nazivamo autoimuna hemolitička anemija, a ponekad ne znamo uzrok hemolizi. Ovakvu žuticu nazivamo prehepatičkom.
Druga vrsta žutice je tzv. hepatička žutica izazvana problemima u jetri. Ti problemi opet mogu biti primarni i sekundarni. Primarna oboljenja jetre mogu biti izazvana virusom mačjeg peritonitisa (FIP), toksoplazmozom, tumorima, raznim anomalijama jetre itd...
Jedno od češćih oboljenja jest primarna idiopatska hepatička lipidoza koja pogađa mace koje žive isključivo u stanu. Sekundarna oboljenja jetre mogu biti posljedica sepse, metastatske bolesti kao i raznih trovanja.
Upala žučnih vodova obično se javlja kao dio drugih oboljenja probavnog trakta kao što su pankreatitis, enteritis. Literatura navodi i podatke o upali žučnog mjehura koja može biti i gnojna, no na žalost, u našim uvjetima ovako precizna dijagnostika nije moguća. Bolesna maca reagirat će bolno na palpaciju trbuha, a krvni nalazi će biti promijenjeni. Liječimo vitaminima koji štite jetru, pa tako uz vitamine B kompleksa dodajemo i vitamin K te u većini slučajeva odmah započinjemo i antibiotsku terapiju, a vrlo često u liječenju koristimo i kortikosteroide.
Treći oblik žutice o kojem govorimo je tzv. posthepatička. Radi se o opstrukciji žučnih puteva zbog kojih se žuč ne može normalno izlučivati. Do ovog može doći zbog nastajanja priraslica nakon upalnih procesa, ali i zbog tumora.
Kada bjeloočnica poprimi žutu boju – žutica

Izdvojeni članci
Hrskave princes krafne
Ovaj francuski specijalitet priprema se od choux tijesta, odnosno kuhanog tijesta od kojeg se rade profiteroli, princes krafne i ekleri, dok je craquelin prhko tijesto koje se dodaje prije pečenja. Tijekom pečenja popuca i zaslužan je za hrskavu notu. Danas malo tko ima volje i vremena pripremati ovaj desert, ali kad ga jednom isprobate, poželjet ćete ga raditi svaki tjedan!
Zavijuljci od limuna, maka i kardamoma
Početak proljeća idealan je trenutak za mirisnu kulinarsku avanturu, a ovi zavijuljci od limuna, maka i kardamoma savršeno spajaju slatkoću i začinsku dubinu u svakom zalogaju
Špageti s vongolama
Ovo jelo savršen je izbor za ljubitelje jednostavne, ali vrhunske mediteranske kuhinje!