Ako isjeckate bilje prije sušenja, postoji velika vjerojatnost da će vam pocrnjeti. Bilje treba sušiti na stapkama

 

Nedavno sam na poklon dobila škare za začine. Prije nisam niti znala da takvo nešto postoji. To su škare koje imaju pet pari oštrica i vrlo brzo usitne bilje. Iako su prvenstveno namijenjene za svježe začine, kod mene će više biti u upotrebi za ljekovito bilje. Super stvar, proguglajte.

To me je podsjetilo na pitanje koje me polaznici tečajeva često pitaju - kada treba usitniti ljekovito bilje, usitnjava li se prije ili nakon sušenja?

Odgovor je: definitivno nakon! Ako isjeckate bilje prije sušenja, postoji velika vjerojatnost da će vam pocrnjeti. Bilje treba sušiti na stapkama. Na primjer, ako su u pitanju kopriva ili menta, uberete gornju trećinu biljke, ne skidate listove i sve zajedno stavite sušiti. Bilje kod sušenja treba preokretati što je puno lakše sa stapkom.

Također, često je pitanje skine li se suho lišće sa stabljike i ono koristi, a stapka baci? Moje mišljenje je da sve treba upotrijebiti. I u stabljici ima ljekovitih tvari i šteta je biljci oduzeti taj dio organa i onda ga odbaciti bez da se iskoristiti. Tko ne vjeruje, neka proba skuhati čaj samo od stapki mente pa će vidjeti da i tamo ima okusa, nešto manje, ali ima.

Još me često pitaju i treba li se bilje odmah nakon sušenja usitniti i takvo pohraniti?  Moje je mišljenje da ne, mislim da treba zadržati što je moguće veće dijelove biljke i neposredno prije kuhanja čaja ili kojeg drugog preparata ga usitniti. Razlog je što puno brže isparavaju ljekovita svojstva biljke iz usitnjenog materijala.

Sljedeće je i pitanje – koliko sitno treba biti suho bilje za čajeve? To je osobni izbor. Ja volim vidjeti  malo veće komade kako mi plivaju u šalici, da mogu prepoznati koji je cvijet u pitanju, da mogu prepoznati dio lista, od koje je biljke i sl.

Također, volim staviti bilje u šalicu i preliti vodu preko njega, poklopiti i pustiti da odstoji te piti bez cijeđenja. Na taj način stupam u veću interakciju s biljkom, koristim tehniku „srkanja kroz zube“ J i na kraju, kada popijem čaj, ponovo nalijem vrelu vodu i gledam u šalici ponovni ples bilja koje opet stvara novu čaroliju.