19.10.2014.
Kada lijekovi skraćuju život
Svi znamo da su nus-pojave kod korištenja lijekova sasvim realan problem. Iako je lista uz svaki lijek poduža, nekako vjerujemo da se ona mala (tako bar piše) mogućnost neće prelomiti baš na nama. A ako baš treba, drugi lijekovi će riješiti (nadamo se) privremenu novonastalu neugodnost.
Jedno švedsko istraživanje je pokazalo da oko 15% svih bolesti predstavlja posljedicu korištenja lijekova na recept. Usprkos tome, strah da bi se mogli još više razboljeti rijedak je motiv za odustajanje od lijekova. A možda bi o tome i trebali razmišljati. Neke grupe lijekova prati osobito loš glas, o čemu vlada svojevrsni zakon šutnje. Odmah napominjem da će o novim saznanjima oko cjepiva (podijeljena su mišljenja da li su to lijekovi ili ne) biti uskoro više riječi, a sada o nekoliko drugih primjera…
Recimo, pilule protiv začeća izuzetno su popularne, ali povećavaju rizik od raka dojke za 3 puta. Ovaj tip raka ionako je vrlo frekventan, čak i kod mladih žena, a na ovaj način još mu se šire otvaraju vrata. Najveći je rizik kod novih korisnica, unutar prve godine korištenja. Pitate se zašto? Pa, nenadani estrogenski udar prevelik je šok, a tijelo to doživljava kao svojevrsnu prijetnju. Sasvim dovoljno za malignu promjenu.
Zanimljivo je kako terminalnim onkološkim bolesnicima i dalje prepisuju hrpu lijekova za kolesterol, tlak, osteoporozu i sl. Ionako upitne terapije, ovdje su osobito kontraproduktivne. Pokazalo se da isključenje statina iz terapije u takvim okolnostima ne samo da produžava život, već poboljšava i njegovu kvalitetu. Pojednostavljeno, manje toksično opterećenje.
S antibioticima se događa baš žalosna priča. Iako svi vole govoriti o njihovoj pretjeranoj upotrebi (a znamo da smo zbog toga sve bliži danu kada više ništa neće djelovati), liječnici ih iz godine u godinu prepisuju sve više. 40% povećanja u zadnjih desetak godina. Prema britanskim izvorima, više od pola antibiotika popije se zbog obične prehlade. Djeca najviše.
Ispada zastrašujuće logično da više ljudi ubiju lijekovi na recept, nego kokain i heroin zajedno. Licemjerno mi je uopće govoriti o ptičjoj gripi ili eboli, kada se pomor svakodnevno događa oko nas, a da se nitko naročito ne uzbuđuje. Apatija, kriza i nemoć. U svemu tome odlično se uklopila vrlo mudra izjava Dr. Alana Medića, kada su ga pitali zašto je kod nas obavezno cijepljenje protiv polia, a u Njemačkoj nije. Nećete vjerovati, ali to je ZBOG BLIZINE AFRIKE. E, stvarno nam je blizu.
Prijavite se na besplatni newsletter:
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?