Operativni zahvat smatram uvijek zadnjom opcijom. Eliminacijska dijeta pokazala se vrlo efikasnom kod sprečavanja akutnih napada povezanih sa žučnim kamencima


Žučni kamenci nisu uvijek iste građe. Vrlo rijetko su od čistog kolesterola. Zapravo, 80% kamenaca je mješovitog sastava (kolesterol i derivati kolesterola, žučne soli i pigmenti, kalcijeve soli), a oni su obično „mirni“. Možete ih imati cijeli život, a da ih nikada ne osjetite. Drugim riječima, MOŽETE ŽIVJETI U PRIJATELJSKOJ SIMBIOZI, BEZ UPLITANJA KIRURGIJE. O rezanju treba razmišljati ukoliko su kamenci ISKLJUČIVO mineralnog sastava ili u slučaju akutnih napada. Danas se većina zahvata vrši laparoskopski. To je dobro s estetskog stanovišta, ali tako su i OZLJEDE ŽUČNOG KANALA ČEŠĆE nego kod standardnih operacija.

Prema jednom istraživanju, VEĆE ILI MANJE OZLJEĐIVANJE NASTAJE KOD 10% LAPARASKOPSKIH OPERACIJA ŽUČNIH KAMENACA. Ukoliko se već odlučite za operaciju, nastojite naći iskusnog kirurga s dobrom reputacijom.

Operativni zahvat smatram uvijek zadnjom opcijom. Eliminacijska dijeta, koja se inače preporuča kod alergija, pokazala se vrlo efikasnom i kod sprečavanja akutnih napada, povezanih sa žučnim kamencima. Istraživanje na grupi pacijenata pokazalo je izostanak bilo kakvih neželjenih simptoma, ukoliko u prehrani nisu zastupljeni GOVEDINA, RAŽ, SOJA, RIŽA, TREŠNJE, BRESKVE, REPA I ŠPINAT.

Najopasnije namirnice (zbog kojih se kamenci najčešće „aktiviraju“) su (poredani od najopasnijeg): JAJA, SVINJETINA, KAPULA, PERAD, CRNA KAVA, CITRUSI, KUKURUZ, GRAH I ORAŠASTI PLODOVI. Pretpostavlja se da alergeni izazivaju upalne procese u žučnim kanalima, što otežava normalni protok žuči. Prisustvo kamenaca onda samo otežava stanje.

Dakle, izbjegavanje nekih vrsta hrane zasigurno doprinosi smanjenju rizika. Važno je značajno smanjiti unos zasićenih masnoća, kolesterola, šećera i, općenito, životinjskih proteina. Jesti više povrća i voća (osim navedenih izuzetaka), lan, zob, pektin i sl. OSOBITO PAZITI NA DOVOLJAN UNOS VODE, KAKO BI MOGUĆNOST ZASIĆENJA ŽUČI SVELI NA MINIMUM.

Ultrazvučno razbijanje kamenaca izgleda zanimljivo, ali rizici nisu mali. Tako je moguće izazvati unutarnje krvarenje, ali i oštetiti bubrege. Otapanje manjih kamenaca lijekovima donosi dvojbene rezultate zbog čestih nuspojava i recidiva.