- Ako želite svoje dijete naučiti da ne rasipa novac i da troši u skladu sa svojim mogućnostima, loš primjer će svakako biti vaš minus na karticama i konstantna zaduženost ili mahnito gubljenje glave u supermarketu
Iako vjerojatno nikad nije bilo lako biti roditelj, činjenica je da su današnji roditelji izloženi određenim opasnostima kojih jednostavno nije bilo prije samo 10, 20 ili 30 godina. Više nego ikad, djeca su izložena utjecajima sa svih strana i teško ih je sve kontrolirati, a to je posebice problem želi li se djetetu usaditi određene vrijednosti koje nisu široko prihvaćene u današnjem društvu.
Tako, ako želite odgajati dijete u duhu štedljivosti i skromnosti, pred vama je zaista nemali pothvat jer, od malih nogu, dijete je sa svih strana bombardirano reklamama za sve i svašta. Ako ste uporni i ne date se pokolebati tako lako, evo nekoliko savjeta kako dijete odgajati u duhu štedljivosti od malih nogu.
Budite primjer vašoj djeci. Djeci možete pričati štogod želite, no ako ona od vas ne vide u praksi primjenu načela kojima ih se trudite podučiti, niste postigli puno. Ako želite naučiti svoje dijete da ne rasipa novac i da troši u skladu sa svojim mogućnostima, loš primjer će svakako biti vaš minus na karticama i konstantna zaduženost ili mahnito gubljenje glave u supermarketu.
Smanjite količinu medija kojima je dijete izloženo. Osim među vršnjacima, najviše informacija o posljednjim novostima na tržištu dijete će nesumnjivo dobiti putem medija – televizije, radija, interneta, novina. Zato je ključno da pokušate kontrolirati kojim medijima i u kojoj količini je vaše dijete izloženo. Nemojte dopustiti da o svijetu uči s televizije ili na internetu jer su vrijednosti i poruke koje će tim putem usvojiti biti daleko od onih koje im želite prenijeti.
Ograničite elektroničke uređaje. Gotovo svako dijete danas prije nauči koristiti mobitel nego što nauči pisati, a djeca već u ranim razredima osnovne škole mobitel koriste svakodnevno. No, tu ne prestaje druženje današnje djece s elektronikom – tu su i računala, iPodi, Xboxevi, Playstationi i druga dostignuća moderne tehnologije. Svi ti elektronički uređaji oduzimaju mnogo vremena koje se može pametnije iskoristiti, primjerice za igru s drugom djecom ili fizičke aktivnosti, no u kontekstu štedljivosti, svi oni s vremenom će dobiti noviju, napredniju verziju koje će vaše dijete vjerojatno poželjeti kao poklon, a često to nisu nimalo jeftine stvarčice.
Upoznajte prijatelje i rodbinu s vašim odgojnim mjerama. Sav vaš trud lako će propasti ako pri prvom posjetu vašim prijateljima dijete bude izloženo svemu onome što nastojite reducirati u njegovu životu ili ako za sljedeći rođendan od bake dobije novi mobitel. Zato upoznajte svoje bližnje s vašim nastojanjima u odgoju i potaknite ih da se potrude poklone i aktivnosti uskladiti s time. Također, nastojite se što više družiti s obiteljima koje dijele slične vrijednosti u životu kako bi vaše dijete bilo što češće izloženo pozitivnim utjecajima.
Pronađite zabavne alternative. Smanjite li količinu medija i elektronike u životu djeteta, svakako ćete se morati potruditi ponuditi mu aktivnosti koje će mu biti dovoljno zabavne kako ne bi osjećalo da ga kažnjavate. Otiđite na izlet u prirodu, kampiranje, u park, osmislite predstavu za prijatelje i rodbinu, izradite kućicu u vrtu… Popis aktivnosti koje možete raditi s djetetom ili koje ono može samo prakticirati je zaista velik i ovisi samo o vašoj kreativnosti i dovitljivosti.