11.11.2004.
Kako prepoznati Alzheimerovu bolest?
Alzheimerova bolest je bolest ubrzanog odumiranja živčanih stanica. Bolest napada živčane stanice svih dijelova moždane kore, kao i nekih okolnih struktura. Razvija se demencija - skupina simptoma nastalih zbog promjena u radu nekih dijelova mozga koje uzrokuju smetnje pamćenja, promjene u ponašanju, spoznaji, ličnosti i drugim funkcijama izraženih toliko da ometaju socijalnu i radnu ulogu oboljele osobe.Možemo izdvojiti deset znakova čija prisutnost upozorava osobu, odnosno njezinu okolinu na Alzheimerovu ili sličnu bolest:
1. Smetnje nedavnog pamćenja koje ometaju poslovnu sposobnost - Bolesnik česće zaboravlja imena kolega ili telefonske brojeve i ne prisjeća ih se kasnije. Ponavljano postavlja ista pitanja, a ne sjeti se odgovora pa čak niti toga da je postavio takvo pitanje.
2. Otežano vršenje uobičajenih zadataka - Bolesnica će pripremiti jelo, ali će ga zaboraviti servirati, ili će čak zaboraviti da ga je pripremila.
3. Problemi s govorom - Bolesnik može zaboraviti pojedine čak i jednostavne riječi ili ih zamijeniti besmislenim ili neodgovarajućim što rečenice čini nerazumljivim.
4. Neorijentacija u vremenu i prostoru - Bolesnik se može izgubiti u poznatoj ulici, dućanu pa čak i u vlastitom stanu ne znajući kako je stigao nekamo, kamo se uputio ili kako da dođe do kuće.
5. Slabo ili nedostatno prosuđivanje - Bolesnica će potpuno zaboraviti da se treba brinuti za djecu i otići će iz kuće u posjete susjedima, rođacima ili nekim drugim poslom.
6. Problemi s apstraktnim mišljenjem - Bolesnik u potpunosti može zaboraviti brojeve i što treba s njima učiniti, tako da više ne zna zbrajati račune.
7. Zametanje predmeta - Bolesnik može staviti predmete na poptuno neprimjerena mjesta, recimo žarulje u hladnjak ili ručni sat u posudu za šećer i ne može se toga prisjetiti.
8. Promjene raspoloženja i ponašanja - Bolesnik pokazuje brze promjene raspoloženja bez posebnog razloga: na primjer od ravnodušnosti do plača preko bijesa i natrag do ravnodušnosti u svega nekoliko minuta.
9. Promjene ličnosti - Bolesnik može pokazivati drastične promjene ličnosti i biti ekstremno razdražljiv, sumnjičav ili ustrašen.
10. Gubitak inicijative - Bolesnik može biti izrazito pasivan i zahtijevati mnogostruke poticaje za većinu aktivnosti.
Alzheimerova bolest ima najčešće polagani tijek. Znaci i simptomi mogu napredovati u više ili manje prepoznatljivim stadijima. Nepredvidljivo je kojom će se brzinom to desiti i velike su varijacije od jednog do drugog bolesnika.