Suprug i ja ručno izrađujemo drvene igračke i željeli bismo ih prodavati. Koji su uvjeti za registraciju domaće radinosti i koliko se uopće plaća porez i sve ostalo? Je li bolje registrirati kućnu radinost ili obrt? Živimo na selu kraj Šibenika na području od posebne državne skrbi, možemo li dobiti neki poticaj?
Obavljanje djelatnosti u domaćoj radinosti uređeno je člankom 1.b, 1.c, i 1.d Zakona o obrtu (Narodne novine RH, br. 77/93, 90/96, 102/98, 64/01, 71/01, 49/03-pročišćeni tekst, 68/07. i 79/07), Pravilnikom o obliku i načinu vođenja odobrenja za obavljanje domaće radinosti ili sporednog zanimanja s listama djelatnosti (Narodne novine RH, br. 100/07) te Pravilnikom o obliku i sadržaju za obavljanje domaće radinosti ili sporednog zanimanja (Narodne novine RH, br. 100/07).
Vaša djelatnost može se obavljati u domaćoj radinosti, klasificirana je kao „izrada igračaka koje predstavljaju životinje i druga bića (osim ljudi) - samo igračke od drva.“
Člankom 1.b. stavkom 2. ovog Zakona propisano je da domaću radinost ili sporedno zanimanje iz stavka 1. ovog članka ne može obavljati osoba koja obavlja obrt ili slobodno zanimanje prema posebnim propisima ili samostalnu djelatnost poljoprivrede i šumarstva od koje dohodak utvrđuje temeljem poslovnih knjiga sukladno posebnim propisima, a obveznik je PDV-a.
Stavkom 3. istog članka propisano je da umirovljenici obavljaju domaću radinost ili sporedno zanimanje ne uspostavivši svojstvo osiguranika s mirovinskim osiguranjem. Stavkom 6. istog članka je utvrđeno da ukupni bruto primici ne smiju prelaziti iznos deset (10) bruto prosječnih mjesečnih plaća u kalendarskoj godini u kojoj se djelatnosti obavljaju. Stavkom 8. istog članka je utvrđeno da, ako fizička osoba koja u tekućoj godini od obavljanja domaće radinosti ili sporednog zanimanja ostvari primitak koji prelazi iznos iz stavka 6. istog članka, obvezna je od 1. siječnja iduće godine prestati obavljati domaću radinost.
Člankom 1.c. ovog Zakona određeno je da se pod domaćom radinošću podrazumijeva izrada pojedinih proizvoda koje obavljaju fizičke osobe kod kuće osobnim radom.
Mišljenja sam, obzirom na vaše pitanje, da bi bilo bolje da otvorite obrt.
Djelatnost koju namjeravate obavljati u obrtu je, sukladno Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti svrstana pod „proizvodnja igara i igračaka – samo igračaka od drva.“
Za obavljanje navedene djelatnosti ne traži se nikakva stručna sprema.
Što se tiče poticaja za samozapošljavanje, sa srednjom stručnom spremom od države možete dobiti 29.000,00 kuna, a osobe bez zanimanja mogu dobiti 18.862,00 kune. Na poticaje imaju pravo oni koji su najmanje šest mjeseci u evidenciji Zavoda za zapošljavanje bez obzira na radni staž i stupanj obrazovanja.
Zahtjev za dodjelu potpore se može predati zavodu prema mjestu prebivališta. Obrazac zahtjeva može se preuzeti u zavodu. Obrazac možete preuzeti i na dnu ove stranice.
Kad zavod odobri zahtjev i da pozitivnu ocjenu, podnositelj zahtjeva treba u roku od 30 dana dostaviti dokaz o registraciji djelatnosti i potvrđene obrasce prijave na mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Nakon što sa zavodom potpišete ugovor o samozapošljavanju, bit će Vam jednokratno uplaćen poticaj.
Obratite se nadležnom uredu za graditeljstvo prema mjestu prebivališta radi dobivanja propisanog dokumenta da se poslovni prostor može upotrebljavati za obavljanje navedene djelatnosti.
Za dobivanje propisanih obrazaca, obratite se nadležnom tijelu uredu državne uprave županije, službi za gospodarstvo, gdje možete dobiti detaljnije informacije.