• Otplata dugova dugoročan je i težak put, no put koji vodi ka neovisnost i sigurnosti. Uprite svim sredstvima kako biste riješili dugove što prije možete (i nemojte se olako zaduživati nakon)

Sve je više naznaka koje upućuju na to da aktualna kriza neće proći toliko brzo koliko se očekivalo, odnosno da će se obistiniti predviđanja o krizi s "dvostrukim dnom" i da će doći do produbljivanja krize u trenutku kada se čini da je kriza dotakla dno. U svakom slučaju, i kriza u ovom obliku i eventualna nova, "dublja" kriza koja nas možda očekuje u budućnosti, prilično su dobar alarm i upozorenje koje bi trebalo shvatiti ozbiljno kod financijskih planova u budućnosti.

Budući da je točan razvoj događaja u svjetskom i lokalnom gospodarstvu nemoguće predvidjeti, svakako je dobro biti pripremljen i za onu manje dobru varijantu, kako nas ne bi, ako se dogode, takvi događaji pogodili financijski. Donosimo nekoliko koraka koje bi bilo dobro poduzeti prije nego našu zemlju i svijet pogodi nova, veća kriza ili se produbi postojeća, a u svrhu ublažavanja loših posljedica i povećavanja šansi za brži oporavak.

Organizirajte vašu financijsku dokumentaciju. Ovaj savjet važi otkako postoje prvi pisani dokumenti o kreditima, plaćenim računima i ostalim novčanim transakcijama. Ako vam se važni papiri, koji se tiču vaših financija, nalaze posvuda po stanu, uzmite si par sati jednog dana i sve ih potražite, posložite i spremite na jedno (zaštićeno) mjesto. Ovdje svoje mjesto trebaju naći ugovori o osiguranjima, sve vezano za vaše kredite i hipoteke i ostala zaduženja, poreze, oporuke, zdravstvena osiguranja, jednom riječju sve što se direktno tiče vaših financija, odnosno egzistencije vas i vaše obitelji.

Smanjite vaše mjesečne troškove.
Pokušajte tijekom mjesec dana bilježiti svaku kunu koja iziđe iz vašeg džepa (odnosno s vaše kartice). Zabilježite baš svaki trošak – od onih većih poput režija, troškova za auto, medicinskih troškova pa do onih manjih poput svakodnevne kave, časopisa koje kupujete i sl. Nakon toga pokušajte objektivno i racionalno proučiti taj popis i pronađite one izdatke koje možete srezati – bilo da je riječ o smanjenju računa za struju, troškovima za mobitel, kabelsku televiziju i sl. Uz malo samokritičnosti zasigurno ćete pronaći mjesta za uštedu, a tako ušteđeni novac potom možete usmjeriti u korisnije svrhe.

Kreirajte fond za hitne slučajeve. O ovom tipu fonda pisali smo u prošlom broju – riječ je o štednji čija je isključiva svrha da služi kao "pojas za spasavanje" u slučaju nekih nepredviđenih troškova koji direktno ugroze vašu egzistenciju poput zdravstvenih problema, gubitka posla i sl.

Otplatite dugove. Ovaj savjet zasigurno zvuči pomalo utopistički, no otplaćivanje dugova svakako biste trebali postaviti kao prioritet u svome životu. Veliki dug u kombinaciji s financijskom i gospodarskom krizom ne predstavlja baš sjajan par i može vas gurnuti daleko iza linije sigurnosti nakon čega povratak neće biti lagan. Otplata dugova dugoročan je i težak put, no put koji vodi ka neovisnost i sigurnosti. Uprite svim sredstvima kako biste riješili dugove što prije možete (i nemojte se olako zaduživati nakon) – pronađite dodatne izvore prihoda, ponudite usluge košnje trave, popravaka, instrukcija, smanjite troškove, prodajte stvari koje vam ne trebaju…