Dovoljno je klimu podesiti na temperaturu od 25-26 stupnjeva kako biste se osjećali ugodno


Ljeto je i mnogi od nas su rješenje za vrućine pronašli u klima uređajima, no to automatski znači i veći trošak na računu za struju. Stoga donosimo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da račun svedete na što manju cifru.

Prije svega, ako još niste nabavili klima uređaj, posavjetujte se sa stručnjakom oko veličine uređaja. Za to trebate uzeti u obzir veličinu prostora koji je potrebno ohladiti, broj ljudi koji boravi u prostorijama, toplinsku izoliranost prostorije i druge faktore. Uzmete li preveliki uređaj, prostor će se ohladiti prebrzo pa klima vjerojatno neće uspjeti smanjiti vlagu u zraku, a i često će se gasiti i paliti. Uzmete li pak premali, stalno će raditi i trošiti više energije nego je to potrebno.

Važna je i lokacija na koju ćete postaviti uređaj, točnije vanjsku jedinicu. Neka to bude sjeverni ili istočni dio stana, odnosno neko mjesto gdje će biti zaklonjena od direktnog sunca. Klimu redovito održavajte i provjeravajte filter barem jednom mjesečno. Nemojte nepotrebno hladiti prostorije u kojima ne boravite. Kako biste rad klime sveli na minimum, zatvorite škure, navucite zavjese ili spustite rolete, te zatvorite vrata i prozore. Potrebu za klimom ćete smanjiti i ako aktivnosti kao što su pranje, kuhanje, peglanje obavljate ujutro ili navečer jer povećavaju vlažnost zraka i podižu temperaturu u stanu.

I na kraju ne zaboravite – dovoljno je klimu podesiti na temperaturu od 25-26 stupnjeva kako biste se osjećali ugodno, a i zbog zdravstvenih razloga razlika između vanjske i unutarnje temperature ne bi trebala biti viša od 7 stupnjeva. A što se tiče štednje, znajte da će vam svaki stupanj više na termostatu donijeti uštedu od 3-5%.