01.08.2002.
Kamo uložiti?
Sigurno ste pomislili da u ovom članku piše koje dionice kupiti i postati bogat. Na žalost moram Vas razočarati jer takve tekstove ne pišem i ne čitam ih. Ako ih netko i piše ne vjerujte mu jer ili nema pojma što piše ili vas želi prevariti. Suština ovog članka je razmotriti mogućnosti investiranja kapitala.
Oni koji raspolažu određenim iznosima slobodnog kapitala uvijek se pitaju da li je bolje novac staviti u banku ili ga uložiti u neki posao. Kod nas se postavlja pitanje je li možda najbolje novac držati u čarapi. Stavljanje novca pod jastuk ili u čarapu ne spada u kategoriju investiranja.
Kapital koji je položen na banku donosi određenu kamatu kao naknadu banke vlasniku kapitala, budući da banka takve depozite koristi za svoje kreditne plasmane i na njima zarađuje. Kamata koju na kredite zaračunava je u pravilu veća od kamata koje banka plaća na depozite. Ako novac želite nekamo investirati, umjesto da novac leži na banci, tada naravno razmišljate o nekakakvom poduzetničkom pothvatu koji bi donosio veću dobit nego što je kamata na banci. Naravno, ovakav način ulaganja zahtijeva više napora nego držanje novca u banci, budući da je potrebno više se angažirati oko organizacije samog posla i donošenja tekućih, operativnih odluka.
Ukoliko nemate poduzetničkih sklonosti možete ili angažirati nekoga tko ih ima i zajedno s njim se upustiti u nekakav poduzetnički projekt ili pothvat ili možete uložiti u neki već uhodani posao kupujući u njemu jedan udio. To može biti vrlo sitno, malo, a može biti i poduzeće u cjelini. To sve nas vodi do pitanja tržišta kapitala, odnosno ulaganja u dionice. Dakle, ulaganje u dionice predstavlja ulaganje u tuđi posao koji Vam donosi određeni udio u dobiti koja se može isplatiti u obliku dividende, ako tako odluči većinski vlasnik ili većina dioničara na skupštini na kojoj ćete i Vi kao jedan od dioničara u skladu sa kupljenim brojem dionica imati pravo glasa. Dakle, za one koji ne znaju što bi i kako radili kupovina dionica predstavlja alternativu. Ako smatrate da niti jedna od poduzetničkih ideja nije isplativa ili atraktivna ostaje mogućnost ulaganja u dionice. No, postavlja se pitanje ako niti jedna od ideja nije isplativa za Vas, tada niti dionička društva koja se bave takvim poslovima nisu zanimljiva za ulaganje, budući da dotična poslovna branša ne pruža dovoljno ataktivnu priliku za ulaganje. Tako je u biti cijeli krug zatvoren, pa smo opet na početku. Ipak, ljepota tržišta kapitala je upravo u raznolikosti jer ulaganje možete obaviti i u nekoj drugoj branši. Nešto je uvijek zanimljivo, treba samo tražiti jer onaj tko ne traži, taj neće niti pronaći.
MOJ SAVJET: Čuvajte dionice Pletera