01.02.2007.
Karijes
Kvarenje zubiju upleteno je u mnoštvo kontradiktornosti. Nabrojat ću neke... Zubi se neće kvariti ako se redovito peru. Neće se kvariti ako koristimo zubnu pastu s fluorom, ako redovito posjećujemo zubara i ako izbjegavamo bijeli šećer. Možda ove mjere tu i tamo nešto pomažu, ali SASVIM SIGURNO NE SPREČAVAJU KARIJES. Nažalost, procesi započinju već u najranijem djetinjstvu.
Naravno, uloga zašećerenog čaja i druge zaslađene hrane kod propadanja dječjih zubiju je velika, iako je to samo dio problema. Zapravo, sve počinje od majke. U današnjoj industrijski prerađenoj hrani nedostaje koječega. Odnosno, NEDOSTAJU HRANJIVA, KOJIH JE NEKADA BILO U IZOBILJU. Ukoliko majka ne vodi računa o vrijednosti onoga što jede, kvalitet njenog mlijeka bit će loš, a i ZDRAVLJE DJETETA NEĆE BITI NAJBOLJE. Razumljivo, ni zubi neće proći ništa bolje. S druge strane, današnja znanost više se bavi genetičkim predispozicijama na karijes. Ili proučavanjem bakterija-zlotvora u usnoj šupljini, pod čijim utjecajem propadaju zubi. (Manje se čuje da takve bakterije NASTAJU ISKLJUČIVO U EKO-SISTEMU, KOJI POGODUJE NJIHOVOM RAZVOJU.) Sve što se nudi svodi se na četkanje, premazivanje štetnim spojevima (fluor) i razarajući zvuk zubarske bušilice. Usprkos svemu, KARIJES SE REDOVITO VRAĆA. A i čudno bi bilo da nije tako. Nešto u pristupu nedostaje...
Prema nekim analizama, današnji unos neophodnih hranjiva je, otprilike, 4 PUTA MANJI OD POTREBA. Ne računajući vrijeme brzog rasta, trudnoću, vrijeme laktacije ili bolest.... Tada su potrebe još 4 puta veće, želite li stresno razdoblje proći bez većih ožiljaka. Da li vam je sada kristalno jasno zašto je karijes vrlo rijedak kod primitivnih naroda, gdje je utjecaj civilizacije minimalan, gdje je hrana još uvijek PRILIČNO NORMALNA i gdje nema fluora za zaštitu?
Dakle, deficitarna hrana trudnice neizostavno će osiromašiti i dijete. Kako razvoj krucijalnih organa ne smije patiti (opstanak vrste je najvažniji), TIJELO PRERASPOREĐUJE HRANJIVA PO PRINCIPU MANJE ŠTETE. U pitanju je sračunato žrtvovanje onoga što je najmanje bitno. Zubi su prvi na udaru. I još nešto. Izgleda da spontani pobačaji, jutarnje trudničke mučnine, pa čak i neka oštećenja fetusa imaju itekako veze s akumuliranim otrovima u majčinom tijelu, koji su tu kao posljedica dugotrajno štetnih životnih navika. Zatrovanost organizma dodatno i vrlo drastično sprečava absorpciju hranjiva. Drugim riječima, i MANJKAVE RASPOLOŽIVE KOLIČINE NE MOGU SE U CIJELOSTI ISKORISTITI. Zbog kvalitetnog nastavka vrste, žene su obdarene nekim dodatnim mogućnostima unutarnjeg čišćenja. Tu prvenstveno mislim na menstrualni ciklus, a i na simptome PMS-a treba gledati kao na izbacivanje otrova. Terapeutsko gladovanje prije trudnoće (ne za vrijeme trudnoće ili dojenja) vrlo je poželjno u svrhu poboljšanja trenutnog stanja. Toliko o dubljim korijenima propadanja zubne strukture. Sam proces odvija se svakodnevno. Kalcij i drugi važni elementi napuštaju zube, a proces se zove demineralizacija. SVE SLABIJA KVALITETA GRAĐEVNOG MATERIJALA PRIJE ILI KASNIJE DOVODI DO KARIJESA. Rafinirani šećer (hrana bez vrijednosti) ubrzava ovaj proces, ali treba znati da je to samo jedna u spektru namirnica s istim, negativnim predznakom. U sljedećem broju više o samom mehanizmu nastanka karijesa, utjecaju dojenja i nekim preventivnim mjerama. Koju zubnu pastu koristiti?
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?