11.10.2001.
Karpalni kanal
Od svih silnih problema koji danas nemilice napadaju kralježnicu, posve je u drugom planu ostalo jedan drugi sindrom, vrlo neugodan i prilično čest, a slobodno ga možemo ubrojiti pod profesionalna oboljenja. Riječ je o sindromu karpalnog kanala.
Karpalni kanal je normalna anatomska struktura, a nalazi se na prijelazu podlaktice u šaku, na strani dlana, odmah ispod kože. On izgleda kao kratki tunel, kroz koji prolaze sve tetive, živci i krvne žile na svom putu prema šaci i prstima. Priroda ga je smislila i postavila kao zaštitu svim tim strukturama i načinila od ligamenata. I sve je dobro do onog trenutka dok svoju šaku koristimo u razumnim granicama, no poslije toga nastaju problemi.
Kako se ligamenti koji sačinjavaju taj kratki tunel ne mogu rastezati (ili to mogu minimalno), tako je mjesta u njemu taman dovoljno za normalnu funkciju tetiva i živaca, te normalan optok krvi. Ako se pak, tetive iz nekog razloga zadebljaju, sam prolaz postaje pretijesan, a to označava i početak svih ostalih problema, koji mogu ići od trnjenja prstiju, otekline šake, pa sve do bolova i smanjenja kretnji u samom zglobu. Vrlo često taj sindrom nastaje u manuelnih radnika, čistaćica, kuhara, daktilografa, kompjuterskih programera, te nekih rekreativnih sportaša, napose tenisača. Razlog je tome dugotrajna napetost tetiva koje prolaze karpalnim kanalom uz male i monotone kretnje koje se javljaju u svim tim profesijama. U koliko su one povezane sa povremenim iznimnim naporom za mišiće podlaktice (nošenje kante s vodom, udarac u tenisu), plodno je tlo za nastanak sindroma već tu. Sve to može dovesti do preopterećenja tetiva i do njihovog zadebljanja, a zatim i do svih gore opisanih simptoma, a kada se to dogodi, liječenje je u pravilu dugotrajno.
Pokušaj da se kronično zadebljale tetive vrate u prijašnje stanje fizikalnom terapijom može biti neuspješan. Svakako treba pokušati, pogotovo u kombinaciji sa vježbama istezanja koje se trebaju raditi više puta na dan, ne bi li se postiglo poboljšanje. Isto je tako važno reći da je uspjeh ovakvog liječenja direktno ovisan o stadiju samog oboljenja, pa je čak vrlo vjerojatno da će se samo fizikalnom terapijom sanirati stanje samo u ranoj fazi. Kasnije opcija operativnog zahvata mora ostati otvorena, iako konačni rezultat i ovakvog liječenja ne mora uvijek biti potpuno izlječenje. Ako će vas to utješiti, ovo je jedna od češćih profesionalnih bolesti u fizioterapeuta i masera.
U svakom slučaju, važno je pri prvim simptomima zatražiti pomoć, ili barem savjet. Blagi trnci u prstima tijekom radnog vremena, bolnost u predjelu dlana, osjećaj zakočenosti u podlaktici ili šaci, prve su promjene koje ukazuju na prisutnost ovog neugodnog stanja. U tom se stadiju mogu u većini slučajeva sa nekoliko vježbi i malim modifikacijama na radnom mjestu (promjena tipkovnice, oslonac za ruke, nošenje rukavica u nekim profesijama...) ukloniti početni simptomi i spriječiti daljni razvoj bolesti, što nam je i cilj. Nemojte oklijevati i čekati da sve to prođe samo od sebe, jer vjerojatno neće. Posebno se nemojte oslanjati na savjete kolega i prijatelja o tome kako su i oni imali slične probleme, koji su nestali bez liječenja. Na kraju se zna ispostaviti da oni možda jesu imali slične senzacije, ali zbog sasvim drugog razloga.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?