21.10.2004.
Kašljanje
Kašalj je vrlo čest znak bolesti sa kojim se srećemo kod pasa i mačaka. Prije pregleda životinja koja dolazi zbog kašljanja pokušati ćemo u razgovoru sa vlasnikom doznati koliko je kašalj intenzivan, da li životinja jače kašlje kad miruje ili kod nekog napora, te da li su prisutni još neki drugi simptomi. Nerijetko vlasnici pasa zamjene kašalj sa povraćanjem jer kod suhog, nadražajanog kašlja može doći do izbacivanja želučanog sadržaja. Takav nas podatak može zavesti na potpuno pogrešan put pa je jako važno da dobijemo točne anamnestičke podatke. Osobno često sama kašljem i imitiram zvukove povraćanja u pasa kako bih bila sigurna da sam se dobro razumjela sa vlasnikom. Ponekad izgleda komično, no vrlo je djelotvorno jer je ponekad vlasniku jako teško opisati kakve točno zvukove proizvodi njegov ljubimac dok se napreže kako bi zakašljao.
Kašalj je vrlo neugodan za pacijenta, a isto tako i za vlasnika. Uzroci kašlja mogu biti vrlo različiti, a dijelimo ih u nekoliko osnovnih kategorija: upalne bolesti, neoplazije, kardiovaskularne bolesti, alergije, traume i parazitarna oboljenja.
Pregledom oboljele životinje ustanoviti ćemo vrlo brzo da li su prisutni i neki drugi simptomi osim kašlja kao što je npr. izostanak apetita koji se javlja kod svih ozbiljnijih oboljenja. Osnovni dio pregleda pacijenta koji kašlje jest auskultacija pluća, srca kao i područja iznad bronha i dušnika. Obično je to dovoljno da bi nas usmjerilo ka dijagnozi odnosno prognozi oboljenja. U nekim slučajevima potrebna je daljnja obrada pa se rade laboratorijski nalazi krvi, rtg pluća itd. Starost pacijenta nas usmjerava u samom začetku jer je mnogo vjerojatnije da ćemo se sa malignom bolešću kao i sa kardiovaskularnim problemima sresti kod starog psa, dok kod mlađih češće srećemo infektivne i parazitarne bolesti. U svakom slučaju kašalj koji traje duže od 24 sata svakako je dobar razlog za posjet veterinaru. Nastojite zapamtit koliko učestalo vaš ljubimac kašlje, a oslušnite ga malo i po noći kako biste znali da li kašlje i kad sasvim miruje.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Sezonska kuhinja
Tagliatelle od kestena
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.