03.07.2003.
Kinetoze ili bolest kretanja
Bolest kretanja poznata je pod brojnim nazivima, kao npr. kinetoza, morska bolest, avionska mučnina, automobilska mučnina, sindrom loše adaptacije na pokret. Bolest kretanja je normalan odgovor na pokret kad više osjetnih sustava tijela (vidni, sustav ravnoteže, osjet za položaj u prostoru) različito doživljavaju pokret. Nastaje prilikom ubrzanog kretanja u raznim smjerovima i kad ne postoji vizualni kontakt s okolinom. Strah ili tjeskoba olakšava pojavu simptoma, a neke su osobe sklone bolesti kretanja od djetinjstva.Razvoj simptoma varira ovisno o jačini podražaja i sklonosti osobe. Početni je simptom obično nelagoda u gornjem dijelu trbuha, a nakon toga slijede mučnina i povraćanje. Koža postaje blijeda i javlja se znojenje i vrtoglavica. Pogoršanje označuje pojačano izlučivanje sline, osjećaj topline tijela, lakoće glave, često depresije i apatije. Nakon nekog vremena se tijelo prilagođava (npr. osoba razvije morski "ljuljajući" hod). Većina osoba se prilagodi nakon 2-3 dana i simptomi nestaju, a kod 5% simptomi traju dok postoji podražaj kretanja. Povratak na stabilne okolnosti bez kretanja može potaknuti ponovnu pojavu simptoma, ali je obično trajanje simptoma kraće i prilagodba je brža.
Liječenje
1.Opće mjere prevencije bolesti kretanja: Smanjenje izlaganja kretanju, pokrete glave i tijela svesti na najmanju moguću mjeru. Smanjiti vidnu aktivnost, izbjegavati promatranje predmeta koji se miču i izbjegavati čitanje te preusmjeriti pozornost,što znači upravljati vozilom ili izvoditi neku mentalnu aktivnost. Od posebne su važnosti prehrambene preporuke: izbjegavati unos velike količine hrane na usta, uzimati male obroke više puta i izbjegavati alkohol.
2.Lijekovi za sprječavanje bolesti kretanja
Lijekovi koji se uzimaju na usta trebaju se popiti prije putovanja, kako bi se upili iz crijeva na vrijeme i kako bi se postigla potreba koncentracija u krvi. Kad simptomi počnu, upijanje (apsorpcija) lijeka je otežana, a kad počne povraćanje - nemoguća je. Dimenhidrat je antihistaminik (Dramine) je jedan od lijekova izbora za uobičajene oblike kinetoza.. Ne bi se trebao koristiti kod djece mlađe od 2 godine, a također ni u trudnoći.Antihistaminik meklizin (Diadril) se dugo koristio kao vrlo učinkovit ali nije učinkovit koliko skopolaminski flaster. Skopolaminski transdermalni flaster (naljepak) se nanese na kožu iza uha (Scopoderm TTS) najmanje 8 h prije putovanja ili izlaganja podražaju kretanja, a mijenja se svakih 72 h.
Svi navedeni lijekovi su učinkoviti, ali nijedan ne djeluje kod svih osoba. Ukoliko jedan pristup nije dobar ili se slabo podnosi, potrebno je probati drugi.