30.03.2007.
Kinezi
The China Study je 900 stranica debela knjiga, u kojoj su analizirani prehrambeni običaji kineskog stanovništva. I povezanost sa zdravstvenim problemima. Ovo djelo ima ogromnu važnost, zato što se prehrana Kineza u mnogočemu razlikuje od prehrane u zapadnom svijetu. Barem kod seoske populacije, gdje je utjecaj „zapadnog obilja“ još uvijek zanemariv. Tu je i provedeno istraživanje. U strukturi prehrane kineskog stanovništva masnoće čine 14%, a bjelančevine 9% (meso, mlijeko i jaja čine tek desetinu svih unesenih bjelančevina). Amerikanac pojede više od dvostruko masnoća i gotovo 50% više bjelančevina, većinom životinjskog porijekla. Dakle, može se reći da je američka hrana izrazito masna i prekrcana životinjskim bjelančevinama. Uz to, biljna hrana kineskog seljaka je cjelovita i nerafinirana, dodavanje masnoća u hranu gotovo je zanemarivo, a slatkiši i druge industrijske poslastice (nazovi-hrana, gdje se sastojci teško i izgovaraju) skoro su nepoznati. Možda iznenađujuće, ali Kinez, u prosjeku, pojede VIŠE kalorija od Amerikanca. Zašto su onda Amerikanci debeli, a Kinezi nisu? Vrlo jednostavno, KVALITETNA BILJNA HRANA NE DEBLJA. A što je sa zdravljem?
Neću reći da u Kini caruju med i mlijeko. Sirotinjske bolesti zbog nedostatne prehrane i niskog životnog standarda sigurno su tu i tamo prisutne. No, ZATO SU BOLESTI OBILJA, KOJE NEMILICE KOSE NA ZAPADU, U KINI VRLO RIJETKE. Tu pogotovo mislim na rak, srčane bolesti i dijabetes. Rak dojke je u Americi 5 puta češći, a krvožilne bolesti 17 puta češće nego u Kini. SAMO TE DVIJE BOLESTI UBIJU DVIJE TREĆINE STANOVNIŠTVA ZAPADNOG SVIJETA. Ovako ogromne razlike očito nisu slučajne. Znanstvenici su provjeravali mnoge čimbenike zdravlja (podneblje, pušenje, način života, vrsta prehrane, kvaliteta hrane...) i utvrdili su da je NAJVAŽNIJI BIOMARKER (pokazatelj mogućnosti za razvoj bolesti) ZA BOLESTI OBILJA UKUPNI KOLESTEROL U KRVI. Povećani rizici visokog kolesterola ne odnose se samo na rak, infarkt i dijabetes, već i na Alzheimerovu bolest, Parkinsonovu bolest, multiplu sklerozu, artritis i osteoporozu. Istina je, o utjecaju kolesterola danas postoje oprečna mišljenja, ali studija, o kojoj je ovdje riječ, previše je ozbiljna, da bi je smjeli zanemariti. Vidjet ćemo, pristup je specifičan.
Statistička povezanost između kolesterola i suvremenih bolesti još ne znači da je kolesterol, sam po sebi, krivac. Visok kolesterol stvara hrana životinjskog porijekla. Naravno, kolesterol u normalnim okvirima ima životnu važnost. (SVE potrebne količine stvaraju se u jetri, što znači da je dodatni unos bespotreban.) Što je uopće normalno pomalo je diskutabilno...
Referentne vrijednosti za kolesterol nisu svuda jednake. Recimo, U AMERICI SE TOLERIRAJU STANJA, KOJA SE KOD NAS LIJEČE. Prema preporuci Svjetske zdravstvene organizacije, vrijednosti iznad 5,2 mmol/l označavaju rizično stanje, što je kod nas prisutno kod POLOVINE STANOVNIŠTVA. Samo za usporedbu, raspon izmjerenih vrijednosti kod kineskih seljaka je između 1,8 i 4,4 mmol/l. Prema analizi Castellija, MOGUĆNOST INFARKTA GOTOVO NESTAJE NA RAZINAMA KRVNOG KOLESTEROLA ISPOD 4 mmol/l. Vrijednosti između 4 i 5,2 , koje se u Hrvatskoj smatraju sigurnima, ODGOVORNE SU ZA 35% SVIH SRČANIH NAPADA. Stoga je malo neobično kada neki liječnici upozoravaju da vrijednosti ispod 4 nisu zdrave. Ti isti liječnici zacijelo ne mogu objasniti zašto je smrtnost upravo tada na mnogim razinama bitno manja. U sljedećem broju: Masti pod povećalom. Vegetarijanstvo na zapadni način. Povećana reprodukcija kao vjesnik smrti.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?