Ravnatelj Svjetske banke Jim Yong Kim pozvao je financijske institucije da preuzmu odgovornost i investiraju u projekte koji su u skladu s očuvanjem okoliša.


Nedjelja. Vatikan. Trg Svetog Petra. Tisuće ljudi sakupilo se da čuje Papinu poruku. Nakon što je i prije javno govorio protiv  kapitalizma i rasta nejednakosti prihoda u svijetu, predstavnik 1,2 milijarde katolika svijeta obratio se političkim i poslovnim elitama na koji su se okupili na  Svjetskom gospodarskom forumu u švicarskom Davosu. 
Tema ovogodišnjeg mitinga bila je: „Preoblikovanje svijeta: Posljedice po društvo, politiku i biznis“. Naglasak je bio na klimatskim promjenama koje nagativno utječu na, upravo navedene: „društvo, politiku i biznis“. Posebno se osjećaju pogođena osiguravateljska društva kojima prirodne katastrofe stvaraju velike troškove. No, niti ostalima nije lako. Stoga su sudionici rasprava zaključili da prirodne katastrofe i ekstremne meteorološke neprilike imaju iznimno teške posljedice za gospodarstvo. Primjerice, uragan Sandy  je prouzročio milijarde dolara štete, a njujoršku burzu prisilio da se zatvori na četiri dana. 

Ravnatelj Svjetske banke Jim Yong Kim pozvao je financijske institucije da preuzmu odgovornost i investiraju u projekte koji su u skladu s očuvanjem okoliša. Ovo sa zagađivanjem okoliša se očito više ne isplati, pa će biti potrebno mijenjati svjetsku politiku. Doduše, ne znamo što su na sve to rekli pripadnici naftne i sličnih industrija, kojima je zagađivanje još uvijek profitabilan posao. No, klima se mijenja. I poslovna također.

Hassan Rouhani,  predsjednik Irana izjavio je u Davosu da je cijeli svijet jedan veliki brod i da će nas oluja ozlijediti ukoliko ne izaberemo dobrog kapetana. 
Upravo tom mnoštvu koji je u potrazi za dobrim kapetanom koji bi smanjio troškove prirodnih katastrofa obratio se svjetovni predstavnik Vrhovnika, kapetana nad kapetanima, Admirala flote. 

Papa je Franjo poručio je da su  bogatstva tu da služe čovječanstvu a ne vladaju njime te pozvao da se donesu odluke, mehanizmi i procesi koji bi služili boljoj raspodjeli resursa.  
Naglasio je da bi razni politički i gospodarski sektori mogli imati veliki utjecaj u promicanju takvih vrijednosti, koja, osim gomilanja bogatstva u obzir uzimaju dostojanstvo svake ljudske osobe i opće dobro. 

Kako bi naglasio svoju poruku, pustio je bijele golubice, simbole mira i Duha svetoga, kako bi poruku proširile svijetom. No, na veliku žalost Duha svetoga, mira i cjelokupnog okupljenog mnoštva, golubice nisu preletjeli niti nekoliko metara a već su ih napale druge ptice. 

Jednu golubicu je napao gavran. Iako je crn i na bojištima kljuca lešine palih boraca, gavran kod mnogih kultura simbolizira inteligenciju, intuiciju pa čak i sunce. 
Drugu golubicu napao je galeb. Opet, ustaljeno mišljenje je da jede smeće i da je leteći štakor. A ustvari, kod američkih indijanaca, simbolizira bezbrižni stav, svestranost i slobodu. 
Golubice su napad preživjele i odletjele su dalje. Dakle, simbolički možemo reći da za svijet i čovječanstvo ima i nema nade. 
No, čak i da su golubice pale ubijena kljunovima crnih lešinara i letećih štakora, Vatikan vjerojatno ima veliki kavez  novih i svježih  golubica. Najzad, oni se slanjem poruka nade ne bave od jučer. Kao ni ovi okupljeni u Davosu svojim poslom. Ravnotežu samo remeti ta vražja nestabilna klima.