Koji izazovi izazivaju mladu državu. Jesu li to tajne svemira? Nove tehnologije? Mogućnosti Interneta? Bogatstvo i procvat kulture? Socijalna jednakost?


Polako nam se bliži datum kada će Hrvatski narod izići na jedan od svojih rijetkih referenduma.
Pa kako se bliži taj svečani dan demokracije, prisjetimo se nekih pitanja na kojima je ponosni i mudri hrvatski narod sam odlučivao o svojoj sudbini:


19. svibnja 1991., pred samo razbuktavanje domovinskog rata, hrabri Hrvati su gotovo jednoglasni u svom odgovoru na pitanja o samostalnosti:
1.„Jeste li za to da Republika Hrvatska, kao suverena i samostalna država, koja jamči kulturnu autonomiju i sva građanska prava Srbima i pripadnicima drugih nacionalnosti u Hrvatskoj, može stupiti u savez suverenih država s drugim republikama (prema prijedlogu Republike Hrvatske i Republike Slovenije za rješenje državne krize SFRJ)?“
 
2.“ Jeste li za to da Republika Hrvatska ostane u Jugoslaviji kao jedinstvenoj saveznoj državi (prema prijedlogu Republike Srbije i Socijalističke Republike Crne Gore za rješenje državne krize u SFRJ)?“


22. siječnja 2012., rat je odavno završio, i stoljetni san Hrvata bliži se svom ostvarenju. Potreban je još samo korak. Treba samo zaokružiti ispravan odgovor  i Hrvatska je konačno dio Europe, ondje gdje je oduvijek pripadala. Sigurna, okružena prijateljima i partnerima, spremna napredovanje u svakom smislu. Materijalno, kulturno, duhovno.  I  u sportu:   


„Jeste li za članstvo Republike Hrvatske u Europskoj Uniji?“

 
1.prosinca.2013. Napokon je došao i taj dan. Samostalni, suvereni narod koji svojom čašću jamči kulturnu anatomiju i sva građanska prava Srbima i pripadnicima drugih nacionalnosti, te ponosni pripadnik velike Europske unije, konačno se može baviti pitanjima koje ih zanimaju. Više nema rata, nema nesigurnosti, nema neizgledne budućnosti, nema straha…
Dakle, koji izazovi izazivaju mladu državu. Jesu li to tajne svemira? Nove tehnologije? Mogućnosti Interneta? Bogatstvo i procvat kulture? Socijalna jednakost? Visoka razina obrazovanosti? Vrhunska skrb za sve stanovnike? Ljetovanje uz more za svakoga? Što bi mogao biti prioritet jednoj mladoj europskoj državi.
Da ne duljimo previše, evo prvog referendumskog pitanja u novijoj,europskoj povijesti Hrvata, pitanje kojim oni mijenjaju svoj temeljni zakon, svoj Ustav: 

 
„Jeste li za to da se u Ustav RH unese odredba po kojoj je brak životna zajednica žene i muškarca?“

 
Iako potpuno zaduženi i na rubu bankrota, sa liječnicima u štrajku i vojskom nezaposlenih, Hrvati se potpuno svjesno odlučuju potrošiti oko 47 milijuna kuna da se dogovore kako u Ustavu definirati brak. I to je gotova stvar. Tako su odlučili i tako će biti. A kada to konačno definiramo, onda kreće streloviti uspon do sada potiskivanih težnji. Nova industrijska revolucija. Nakon što definiraju brak, Hrvati postaju nezaustavljivi. Sami su odlučili o svojoj samostalnosti, o svom novom udruživanju a sada konačno definiraju i brak. U neku ruku, to je i normalno. Narod koji se toliko puta sastavljao i rastavljao sa drugim narodima i državama, koji se sa jednakim žarom borio za slobodu i za ujedinjenje, trebao bi biti na čistu sa definiranjem zajednica. To je odluka koja nam je cijelo vrijeme nedostajala.