24.11.2008.
Koji je pravi uzročnik gripe?
Gripa je opet pred vratima. I opet nas uvjeravaju kako se treba cijepiti. I opet nas uvjeravaju kako necijepljeni RISKIRAJU TEŠKE POSLJEDICE, UKLJUČUJUĆI SMRT. Cjepiva bi moglo nestati, kriza je velika i zdravstvena zaštita će biti sve skuplja. U sjeni sumorne svakodnevice, možda i niste primijetili da se gripa zapravo ponaša vrlo čudno i da standardne teorije imaju pregršt rupa.
Gripa je sezonskog karaktera i za zarazu je potreban kliconoša. Da nema kliconoše, nikada ne bi oboljeli, zar ne? No, zašto se kliconoše pojavljuju uvijek u isto doba godine? Zašto ih nema u ljeto ili jesen? GDJE JE VIRUS IZMEĐU DVIJE EPIDEMIJE? Zašto epidemije obično istovremeno nastanu u zemljama slične zemljopisne širine? Zbog čega obolijevaju i u izoliranim zonama, koje praktično nemaju veze s vanjskim svijetom? TKO JE TAMO DONIO VIRUS? (Negdje se skrio i aktivirao u uobičajeno vrijeme?) Zašto epidemije započinju toliko naglo, a isto tako naglo i završavaju? Stvarno, ZAŠTO EPIDEMIJE ZAVRŠAVAJU UPRAVO KADA SVE VRVI OD KLICONOŠA? Pitanja su možda banalna, a odgovori bi mogli štošta razotkriti. Uglavnom, ČISTA JE ILUZIJA DA NE MOŽETE OBOLJETI U TOTALNOJ IZOLACIJI. Da li su uobičajena shvaćanja možda pogrešna?
Prema jednoj teoriji, koja dobiva sve više pristalica, gripa je svojevrsna „spavajuća bolest“, koja se AKTIVIRA U UVJETIMA MANJKA VITAMINA D. Razina vitamina D kod ljudi je najniža upravo u vrijeme sezone gripe. Tada su kratki dani, hladnoća i puno kiše. Boravak u zatvorenom prostoru znatno više nego inače znači da će se prirodna produkcija vitamina D (pod utjecajem sunčeve svjetlosti) BITNO SMANJITI. Kako vitamin D ima prirodna antibiotska svojstva, lako je zaključiti zašto oskudica ovog vitamina PODRAZUMIJEVA I, OPĆENITO, VEĆU SMRTNOST. Jednostavno, nedostaje zaštita. Problem je u nama, a ne u zaraženoj okolini. DA LI JE GRIPA SAMO SIMPTOM NEDOSTATKA VITAMINA D?
Tri su načina prevencije (od najboljeg prema najlošijem): redovito izlaganje suncu, suplementacija vitaminom D i cijepljenje. Ako već, zbog nekog razloga, ne možete ili ne želite izlaziti tijekom zimske sezone, dodaci vitamina D možda su dobro rješenje. Samo što doze moraju biti adekvatne, 4.000-5.000 IU dnevno za odraslu osobu. (Bilo bi dobro da testirate svoju trenutnu razinu vitamina, kako bi odabrana doza bila terapeutska, a ne toksična.) Pri adekvatnom vitaminskom statusu, MOGUĆNOST ZARAZE JE IZNIMNO MALA. Procjenjuje se da je barem 90% populacije u ZIMSKOM VITAMINSKOM DEFICITU.
Još nekoliko riječi o cjepivu protiv gripe. Štošta vezano za njega podsjeća na noćnu moru. Recimo, uobičajena doza cjepiva sadrži 250 PUTA VIŠE ŽIVE OD NEKIH SIGURNIH LIMITA. Ovaj neurotoksin pogotovo je opasan za djecu. Standardni sadržaj cjepiva čine ANTIFRIZ I VIŠE VRSTA ANTIBIOTIKA. (Dovoljno strahota?) Prije 2 mjeseca u uglednom časopisu Lancet objavljeno je da CIJEPLJENJE STARIJIH OSOBA NE SMANJUJE RIZIK OD UPALE PLUĆA. Također su utvrdili da smrtnost vezana uz gripu NIJE BILA NIŠTA MANJA, USPRKOS SVE VEĆOJ PROCIJEPLJENOSTI, POGOTOVO KOD STARIJIH. Jedna velika analiza (uključeni rezultati 50 studija) pokazala je da cjepivo protiv gripe ima istu efikasnost kao i placebo za djecu mlađu od 2 godine. Uostalom, ZAŠTO BI SE IZLAGALI CJEPIVU, ZA KOJE NIKADA NIJE POTVRĐENA DJELOTVORNOST? I nakon kojega isto možete oboljeti, i to od puno gorih bolesti nego što je to gripa. Da vam spomenem nesretnike, koji su tako nakopali Alzheimerovu bolest, autizam ili Guillain-Barreov sindrom?
Korisne preventivne mjere uključuju još i totalno izbjegavanje bijelog šećera, redovito korištenje češnjaka, dovoljno sna i adekvatnu fizičku aktivnost. Ubacivanje otrova u krvotok nije pravi način za rješavanje vlastitih slabosti.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?