04.05.2014.
Kolaps kostiju ili kolaps pameti?
Jedan ekonomist je ovako opisao recept za uspjeh: "Izmisli problem, kako bi prodao rješenje." Nije bitno da li problem u stvarnosti postoji ili ne. Bitno je da su vas uvjerili da postoji i bitno je da (fantomski) problem izaziva strah. Svatko zna da je osjećaj straha najlakše eksploatirati, odnosno unovčiti. Tako je nastala osteoporoza.
Mislim da bi svatko trebao jako dobro razmisliti koliko kod osteoporoze ima mitova, a koliko realnosti. Uspoređivati gustoću kostiju između penzionerki i mladih žena čisti je nonsens. (Kriteriji su se već više puta mijenjali, uvijek na način da je bolest ono što je još do jučer bilo zdravlje.) Potpuno je normalno da se koštana masa gubi s godinama. Znate, koštana masa i jakost kostiju dva su potpuno različita pojma.
Liječenje osteoporoze lijekovima obično dovodi do veće koštane mase, ali i veće krhkosti. Prijelomi kostiju događaju se zbog veće krhkosti, a ne zbog manje mase. Ukratko, starenje i osteoporoza ne idu ruku pod ruku. Maje u Meksiku i Gvatemali, bez obzira na godine, gotovo da ne poznaju osteoporozu, čak i po nakaradnim kriterijima koji su danas na snazi. (One zasigurno ne koriste ni hormonsku nadomjesnu terapiju, za koju liječnici obično govore da štiti od bolesti. Uz to, njihov unos kalcija je daleko manji nego je to slučaj na razvijenom Zapadu.) Kao i obično, sve je zapravo posljedica životnog stila i načina prehrane. Nečeg je previše, a nečeg premalo.
Analize pokazuju da su žene s najlošijim kostima fizički neaktivne, slabo se hrane, imaju loš apetit i često pate zbog srčanih bolesti. Preparati protiv bolova, barbiturati, antihipertenzivi, sedativi i antidepresanti samo su neke kategorije lijekova, koje doprinose gubitku koštane mase.
Najbolje preventivne mjere su fizička aktivnost i nepušenje. Previše crne kave, čokolade i soli ne utječu dobro. Šećer i gazirana pića također. Pokazala se i povezanost između fluoridacije i slabe koštane kvalitete, pogotovo na kuku. Aluminijsko posuđe ometa produkciju paratiroidnih hormona, a to onda dovodi do osteoporoze.
Šećer, brašno, jaja, meso i neke žitarice zakiseljavaju krv, a to bi svakako trebalo spriječiti. Mlijeko ne štiti od osteoporoze, prije doprinosi bolesti. Zeleno lisnato (crveno i žuto također) povrće i (pogotovo bobičasto) voće su krucijalni u svakodnevnoj prehrani. Masne ribe su drugi najbolji izvor vitamina D, odmah iza sunca.
Cijela fama oko osteoporoze postavljena je na (skoro) bolestan način. Po pitanju uzroka, kriterija, liječenja i još koječega. Moral se izgubio već u samom začetku.
Prijavite se na besplatni newsletter:
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?