16.12.2004.
Koliko spašenih sretnica?
Jedna novija analiza, u kojoj su sumirani rezultati 11 studija, navodi da mjerenje mineralne gustoće kostiju naprosto ne može izdvojiti žene s najvećim rizikom od prijeloma. ZBOG TOGA SE OVAKVO ISPITIVANJE NE PREPORUČUJE KAO MASOVNA METODA U SVRHU PREVENCIJE OSTEOPOROZE. Evo i objašnjenja...
Kosti su sačinjene od živog tkiva. (Minerali, poput kalcija, su dio tog tkiva.) Ono što zovemo osteoporozom zapravo je GUBITAK ČITAVE VITALNE STRUKTURNE MATERIJE, koja se sastoji od proteina, masti, minerala i mnogih drugih biološki aktivnih supstanci. Naravno, gubitak koštane mase znači, između ostalog, i gubitak kalcija. Ali, stavljati jednakost između osteoporoze i (samo) gubitka kalcija jednostavno nije istina. Stoga i pokušaj nadoknade izgubljene mase samo s kalcijem neće puno pomoći. Još gore, izgleda da dodaci kalcija u određenoj mjeri (djelujući na smanjenje paratiroidne hormonske aktivnosti) sprečavaju razvoj koštanog tkiva, odnosno čak i POVEĆAVAJU RIZIK OD PRIJELOMA.
Klasičan primjer kako kosti «zdrave» gustoće (izmjereno denzitometrijom) mogu biti vrlo slabe, uočava se nakon tretmana osteoporoze preparatima fluora. Ovaj dodatak vidljivo povećava gustoću, ali i lomljivost. Odnosno, zdravlje kostiju narušeno je otrovnim tretmanom. Sve ide u krivom smjeru, iako nalazi govore suprotno.
Lijekovi za osteoporozu uobičajno dolaze uz konstataciju da je bez njih rizik od lomova kostiju veći za 50%. To je otprilike točno, ali baš i ne onako kako većina razmišlja. Farmaceutske kompanije vole baratati s relativnom redukcijom rizika. Neki to zovu i manipulacijom malim brojkama, jer je dobiveni dojam posve iskrivljen. Usprkos konstantnim upozorenjima sa svih strana o opasnostima od neliječene osteoporoze, JAVNA TAJNA JE DA JE TAJ RIZIK VRLO MALEN. Pretvoreno u brojke, za žene starosti 60-64 godina, rizik za lom kuka je 6 slučajeva na 10.000 žena godišnje bez tretmana, odnosno 4 slučaja na 10.000 žena godišnje uz hormonsku terapiju. Šest u odnosu na četiri je doista povećanje od 50%, ali u apsolutnom iznosu odnos pojavnosti je 0,0006%:0,0004%. Stvarna prednost terapije je vrlo mala. LIJEČENJE ĆE SPASITI SAMO JEDNU OD 5.000 ŽENA GODIŠNJE. To je prava istina o svrsishodnosti lijekova protiv osteoporoze.
Prije eventualne terapije, svatko bi trebao razmotriti neke druge, neškodljive mjere. Koje, za razliku od lijekova, CILJAJU U SAMO SRCE PROBLEMA. Utjecaj hrane na zdravlje kostiju je neupitan. Najveća šteta dolazi od tzv. kisele hrane – mlijeko, sir, meso, riba i jaja. Kiseli sadržaj ovih i sličnih namirnica mora biti neutraliziran. Najveću zalihu neutralizatora kiselina čine kosti. Govoreći jednostavnim rječnikom, KOŠTANA MASA SE OTAPA DA BI SE SPRIJEČILA ŠTETA OD UNESENE KISELE HRANE. Sve se kasnije filtrira u bubrezima i završava u mokraći. Za razliku od kisele, alkalna hrana (voće i povrće) djeluje na suprotan način. Čak se uspostavlja i obnavljanje onog što je izgubljeno tijekom proteklih godina. Žitarice i grahorice izazivaju umjerenu kiselu reakciju, pa bi ih osobe najugroženije od osteoporoze trebale dosta ograničiti.
O utjecaju mlijeka i mliječnog kalcija već sam više puta pisao. Ukratko, NAJVEĆA POTROŠNJA MLIJEKA I MLIJEČNIH PROIZVODA POVEZANA JE I S NAJVEĆOM POJAVNOŠĆU OSTEOPOROZE. Gubitak kalcija, zbog kisele reakcije koju izaziva mlijeko, veći je od onoga što dobijete. Odnosno, visoki sadržaj kalcija u mlijeku NEĆE VAM DONIJETI NIKAKVU KORIST. Kontinuirana fizička aktivnost stvara čvrste kosti, a ne mlijeko. I još nešto. Zdravlje kostiju obično je povezano sa zdravljem u cjelini. Inzistiranje samo na kalciju, a bez rješavanja «krivih koraka» iz svakodnevnog života, jalov je posao. Možda i beznadan.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?