U pitanju su jednofazni i trofazni motori, transformatori, prigušnice, fluo rasvjeta itd. koji tijekom svoga rada iz električne mreže povlače, pored aktivne snage koja se pretvara u koristan rad i reaktivnu (jalovu) snagu koja se koristi za stvaranje magnetskog polja.


Tema je interesantna kod većih potrošača, jer kućan­stva ne plaćaju, odnosno ne obračunava im se jalova kom­ponenta električne energije.

O čemu je riječ? To je dio utrošene energije koji se ne pretvara u koristan rad, već je potreban za stvaranje ma­gnetnih polja električnih ure­đaja. U pitanju su uređaji tipa jednofazni i trofazni motori, transformatori, pri­gušnice, fluo rasvjeta itd. koji tijekom svoga rada iz električne mreže povlače, pored aktivne snage koja se pretvara u koristan rad i re­aktivnu (jalovu) snagu koja se koristi za stvaranje magnetskog polja.

Iako ne vrši koristan rad, reaktivna energija opte­re­ću­je prijenosne vodove. Ukup­na snaga koja se prenosi vodom je zbroj (vektorski) aktivne i reaktivne komponente i naziva se prividna snaga.

Kao mjere prisustva reaktivne komponente koristi se pojam faktora snage (cos fi) i definiran je omjerom aktiv­ne i prividne snage potro­šača.

Maksimalna vrijednost faktora snage iznosi 1, što znači da je prividna snaga jednaka aktivnoj, odnosno da nema reaktivne komponente.

Hrvatska elektroprivreda naplaćuje prekomjerno pre­uzetu reaktivnu energiju (je­dinica kVArh), za količine veće od 1/3 radne energije.

Mjera kojom se smanjuju ili poništavaju troškovi za pre­komjerno preuzetu ja­lo­vu energiju je ugradnja ure­đaja za kompenzaciju ja­love energije (kompenzira­ti - od­nosno zamijeniti izvor jalove komponente) u vlastitoj mre­ži.

Kompenzacijom jalove energije ne postižu se samo ekonomski efekti umanjenja troškova za električnu ener­giju već i:

- Povećanje raspoložive snage
- Smanjenja gubitaka u prijenosnim vodovima
- Smanjenja padova na­po­na
- Povećanje vijeka trajanja opreme